Rychlé vyhledávání akcí

Městské muzeum Žacléř

Ententýky

V Žacléři bylo vybudováno muzeum již na začátku 30. let 20. století, po druhé světové válce však bylo rozvráceno.

Část sbírek zůstala zachována ve fondech muzeí ve Vrchlabí a Trutnově. Po roce 1989 si z iniciativy Doz. Dr. Wernera Baiera skupinka milovníků historie Žacléřska dala za cíl obnovit v Žacléři muzeum. Pomalu, ale jistě přibývalo sbírkových předmětů i historických dokumentů, a to jak od zdejších obyvatel, tak od žacléřských rodáků žijících v Německu. Město Žacléř poskytlo depozitární prostory a zároveň se v budově čp. 10 na Rýchorském náměstí připravovala muzejní expozice. 

Tato památkově chráněná budova byla postavena v letech 1912-1914 jako sídlo okresního soudu a sloužila jeho potřebám až do r. 1949. Městské muzeum Žacléř bylo slavnostně otevřeno veřejnosti dne 7. května 1999. Stálá expozice je rozdělena do čtyř oddělení: historie města a regionu, expozice osobností Žacléřska, expozice hornická a čtvrtá národopisná. Od r. 2000 se v dalších dvou sálech konají tematické výstavy zaměřené na historii a dějinné události, umění, sběratelství...

Městskému muzeu Žacléř je vyhrazeno první patro budovy. Návštěvníci postupně prochází čtyřmi částmi přehledně členěné stálé expozice s popisky v českém, německém a polském jazyce a mohou se seznámit se zajímavými dějinami městečka Žacléř a jeho blízkého okolí. Větší děti se za pomocí pracovních listů seznámí hravou formou s historií regionu a ani předškoláci se u tu nebudou nudit. Mohou si kreslit, tiskat razítka nebo si vyzkoušet, jak se dříve psalo na břidlicové tabulky. 

Věková kategorie: neuvedeno
Adresa:Rýchorské náměstí 10, 54201, Žacléř, Královéhradecký kraj
Telefon:+420 499 739 225
Email:muzeum@zacler.cz
Web:www.zacler.cz
Otevírací doba:

úterý – neděle 9,00 - 16,00 h
duben, listopad - víkendy zavřeno 

Vstupné/Cena:

V žacléřském muzeu můžete navštívit stálou expozici společně s výstavou nebo samostatně aktuální výstavu.
Vstupné do stálé expozice včetně výstavy 35,- Kč; snížené 25,- Kč
Vstupné pouze na výstavu 20,- Kč; snížené 15,- Kč  

Poslední aktualizace: 4.5.2013 1:42:04

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.