Rychlé vyhledávání akcí

Zámek Nelahozeves

zameckedynovani_nelahozeves15

Zámek Nelahozeves, jedna z nejkrásnějších renesančních staveb v Čechách, leží 35 km severně od Prahy na levém břehu řeky Vltavy. Dnes se zde nachází muzeum s významnou částí rodových Lobkowiczkých sbírek a prodejní galerie. 

Většinu návštěvníků upoutají ještě před vstupem do areálu dvě výrazné budovy vystavěné západně od zámku. Jedná se o bývalé stáje a byty podkoních, které pocházejí z minulého století.

Do zámku se vstupuje přes nádherný široký kamenný most, který kdysi vedl přes vodní příkop.

Přímo ve vstupní bráně jsou stará děla, která měla odradit dobyvatele a v případě napadení bránit zámek. To, jestli se z nich někdy vystřelilo, nikdo neví.

Po prohlídce děl stanete na překrásném čtvercovém nádvoří, které obklopuje mnoho arkád. Nádvoří je kryto ze třech stran zámeckými křídly. Ze jedné strany je vysoká zeď, neboť na stavbu posledního křídla nezbyly majitelům zámku peníze. Přímo naproti vchodové bráně se nalézá prodejní galerie, zde si můžete zakoupit suvenýry a vyhlášené Lobkowiczké víno.

Stálá zámecká expozice Pohled do šlechtického interiéru rodiny Lobkowiczů návštěvníkům přibližuje, jakým způsobem žila stará a vlivná šlechtická rodina v jednom ze svých předních zámků na venkově. Dvanáct sálů s novými instalacemi, které byly inspirovány obdobím desátého knížete Lobkowicze (1858 - 1938), představuje jídelnu, pánskou a dámskou ložnici, hudební pokoj, kuřácký pokoj, rodinnou kapli i knihovnu, ve které budou poprvé pravidelně vystavovány poklady ze světoznámé Roudnické lobkowiczké knihovny.

V hlavním salonu je možno spatřit vzácné kusy nábytku a nádherné obrazy starých mistrů - včetně díla Petera Paula Rubense Hygieia a posvátný had a obrazu David s hlavou Goliáše od Paola Veronese. Dva sály jsou věnovány lovu a honitbě – aktivitám, jež v podzimních a zimních měsících neodmyslitelně patřily ke společenskému životu venkovské aristokracie. Fascinující loveckou expozici doplňuje rozsáhlá sbírka střelných zbraní, ukázky nábytku z paroží a úžasné lovecké trofeje, které nebyly dosud nikde vystaveny. Prohlídku završuje galerie rodinných portrétů od 19. století po současnost.

Pod zámkem se nachází rodný dům Antonína Dvořáka. Dnes je jeho součástí expozice věnovaná životu a dílu tohoto velkého českého hudebního skladatele, spravovaná Národním muzeem.  

Prohlídka zámecké expozice trvá přibližně 50 minut a je ji možné absolvovat pouze v doprovodu průvodce. Maximální počet osob v jedné skupině je 20.

Dětské prohlídky „Život šlechtice od dětských střevíčků“ probíhají každou sobotu a neděli, a to v 11:00 a 14:00 hod. Délka programu cca 90 min. Na tento program se doporučuje rezervace.

Adresa:Zámek Nelahozeves 1, 27751, Nelahozeves, Středočeský kraj
Telefon:+420 315 709 154
Email:info@zameknelahozeves.cz
Web:www.zameknelahozeves.cz
Otevírací doba:

Zámek Nelahozeves je otevřen od 1. dubna do 31. října.
Pondělí: zavřeno
Úterý – Neděle: 9:00 - 17:00 (poslední prohlídka vychází v 16:00).

Vstupné/Cena:

Prohlídka s českým výkladem:

     Dospělí: 110 Kč
     Děti, studenti a senioři:  65 Kč
     Rodinné vstupné: 260 Kč (2 dospělí + 2 děti do 12 let)

Dětská prohlídka "Život šlechtice od dětských střevíčků":

     Jednotné vstupné: 100 Kč (děti do 3 let zdarma)
     Rodinné vstupné: 340 Kč (2 dospělí + 2 děti do 12 let)

Prohlídka v cizím jazyce:

     Dospělí: 250 Kč
     Děti, studenti a senioři:  170 Kč
     Rodinné vstupné: 690 Kč (2 dospělí + 2 děti do 12 let)

Prohlídka s cizojazyčným textem: (text je dostupný v AJ, FJ, NJ, IJ a RJ)

     Dospělí:  125 Kč
     Děti, studenti a senioři:  80 Kč

Poslední aktualizace: 29.9.2015 17:38:39

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.