Rychlé vyhledávání akcí

Zřícenina hradu Varta

Zřícenina hradu Varta

Varta je zaniklý hrad 1,5 km jihozápadně od obce Velké Březno v okrese Ústí nad Labem. Od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka ČR. Hrad stál na ostrožně mezi Olešnicí a Vítovem v nadmořské výšce 230 m n. m. Dochovaly se z něj terénní relikty a drobné fragmenty zdiva.

Hrad podle archeologických nálezů vznikl ve druhé polovině 13. století a jeho zakladatelem byl pravděpodobně některý člen rodu Vartenberků, kterým patřila okolní panství. Je možné, že byl někdy před polovinou 14. století dočasně opuštěn a centrum panství se přesunulo na nedaleký Pustý zámek. První písemná zmínka pak pochází z roku 1378, kdy byl v majetku Beneše Škopka z Dubé. On a jeho syn Beneš mladší hrad vlastnili až do konce 14. století. Před rokem 1401 hrad získal Jan z Vartenberka. Přestože hrad několikrát zastavili, zůstali Vartenberkové jeho majiteli minimálně do roku 1410, kdy je zmiňován naposledy (mladší zprávy souvisí již jen s hradním panstvím). Zástavními držiteli byli například Ota z Lukova nebo Hanuš Hunger z Lysých. Vykoupit hrad ze zástavy se podařilo Zikmundovi Děčínskému z Vartenberka v době krátce po otcově smrti okolo roku 1409. Vartenberkové po opuštění hradu přesídlili na tvrz ve Velkém Březně.

Foto a text: Wikipedie

Věková kategorie: Věková kategorie neuvedena
Adresa:40323, Velké Březno, Ústecký kraj
Web:https://cs.wikipedia.org
Doprava:

Zbytky hradu se nacházejí mimo turisticky značené cesty, ale jsou dobře přístupné. Z Velkého Března vede žlutě značená turistická trasa, po které stačí dojít na rozcestí Varta a odbočit doprava ke stejnojmenné osadě. Pozůstatky hradu se nacházejí as 300 m za ní vlevo od cesty, která dále pokračuje k Olešnici.

Poslední aktualizace: 3.4.2020 8:26:47

undefined zone730

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.