Rychlé vyhledávání akcí

Zřícenina hradu Leština

Zřícenina hradu Leština

Hrad Leština stával na výběžku z Kamenné hory u obce Leština.

Obec Leština je poprvé zmiňována v roce 1437, kdy patřila do býčkovického panství. Roku 1454 se dostala do vlastnictví Jana z Vartemberka. O hradu se však žádné písemné zmínky nedochovaly. Na základě nálezů keramiky na místě hradu bylo osídlení datováno do období od 80. let 14. století do 20. let 15. století. Zanikl pravděpodobně za husitských válek.

Hrad stával na výběžku nad údolím potoka, takže jej ze severu, východu a západu chránily strmé svahy. Přístupová cesta tedy vedla od jihu, kde se nacházelo rozlehlé předhradí. Jádro od předhradí odděloval šíjový příkop, před kterým se nacházela kamenná zídka. V jihovýchodní části jádra se nachází čtverhranné zahloubení, patrně po zděné stavbě. Menší stavba se patrně nacházela také na výše položené části jádra.

Foto a text: Wikipedie

Věková kategorie: Věková kategorie neuvedena
Adresa:43401, Malé Březno, Ústecký kraj
Web:https://cs.wikipedia.org
Doprava:

Přímo do míst hradu žádná značená turistická značka nevede, nicméně nedaleko prochází zeleně značená turistická stezka od Velkého Března na Bláhov.

Poslední aktualizace: 3.4.2020 8:45:01

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.