Rychlé vyhledávání akcí

Hrad Střekov

Hrad Střekov

Střekov (německy Schreckenstein) je zřícenina hradu v Ústí nad Labem. Stojí na trachytové skále nad pravým břehem řeky Labe ve čtvrti Střekov, asi 2,5 kilometru jihovýchodně od centra města. Od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka.

Hrad nechal založit pravděpodobně král Jan Lucemburský, který jeho stavbou pověřil Pešíka z Veitmile, kterému hrad v roce 1319 udělil v léno. Ještě téhož roku hrad získali Vartenberkové, kterým patřil až do počátku patnáctého století. Během patnáctého století se na Střekově vystřídala řada majitelů, ke kterým patřili kromě jiných míšenští markrabí, Kladenští z Kladna nebo Fictumové. Na počátku šestnáctého století se majiteli stali Glacové ze Starého dvora, kteří nechali starý hrad přestavět v pozdně gotickém slohu a přizpůsobili jej tak dobovým požadavkům na komfortní bydlení.

Nejdelší dobu Střekov zůstal v majetku Lobkoviců, kteří jej vlastnili v letech 1563–1945 a znovu se stali jeho majiteli v roce 1992. Příslušníci jejich rodu na hradě nesídlili, ale až do třicetileté války jej udržovali obyvatelný. Během ní byl hrad několikrát dobyt a vypálen a chátrání se nepodařilo zabránit ani po válce. Jako pevnost hrad sloužil ještě během sedmileté války. Částečnou obnovu a úpravu hradního areálu přineslo až období romantismu, kdy se zřícenina stala častým cílem návštěv významných osobností i běžných turistů, pro které byla na hradě v roce 1830 zřízena restaurace a později zřícenina v osmdesátých letech devatenáctého století a v letech 1911–1912 rozsáhle upravována.

Foto a text: Wikipedie

Věková kategorie: Věková kategorie neuvedena
Adresa:Střekov, 40001, Ústí nad Labem, Ústecký kraj
Telefon:+420 475 530 682
Email:hrad.strekov@volny.cz
Web:www.lobkowicz.cz
Otevírací doba:

Návštěvníkům je hrad přístupný v návštěvních hodinách běžně od dubna do října.

Vstupné/Cena:

Dospělý: 120 Kč
Děti (6-15 let) / Studenti / Senioři: 90 Kč
Rodina (2 dospělí + 2 děti): 250 Kč
Školní skupiny (min. 10 studentů): 55 Kč za osobu
5 návštěv v sezóně: 360 Kč
Celoroční permanentka: 550 Kč

Poslední aktualizace: 3.4.2020 8:36:05

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.