Rychlé vyhledávání akcí

Rozhledna Rašovka

rozhledna_rasovka_ilustrfoto

Vyhlídková věž vysoká 22,5 metrů je součástí výletní restaurace „V Trnčí“.

V místě dnešní restaurace „V Trnčí“ stával od roku 1850 dřevěný dům, který sloužil k přepřahávání koní a přespávání handlířů a formanů z Podještědí, ale i širokého okolí. V roce 1871 zakoupil dům pan Antonín Čihák, který přestavěl dům na hospodářské stavení, školu a malý výčep. V roce 1898 zakoupili hospodářství Hynek a Františka Lankovi – místní rodáci. Téhož roku zde otevřeli výletní hostinec. Ten si rychle získal oblibu nejenom díky vyhlášeným zabijačkovým specialitám. Mířili sem turisté od Ještědu, ale i z nedalekého vrchu Javorník, který byl od roku 1899 známý restaurací Obří sud. V roce 1974 lehl bohužel popelem.

Oblíbený hostinec „V Trnčí“ svou kapacitou brzy nedostačoval k pořádání společenských akcí. Majitelé Josef a Anna Lankovi se proto před druhou světovou válkou rozhodli pro stavbu sálu, který se stal místem pro vesnické tancovačky, besedy, přednášky a ochotnické i loutkové divadlo. V roce 1950 byla přistavěna porážka na prasata a stáj pro tažné koně. Pro hospodářství i rodinu začalo černé období zakončené požárem restaurace dne 5. července 1962. Celý objekt do základů vyhořel.

Po více než čtyřiceti letech přišel majitel spáleniště s myšlenkou rehabilitace původní restaurace. Na původních základech buduje novou stejnojmennou bezbariérovou restauraci s 19,5 metrů vysokou zděnou rozhlednou.

Provoz stávající rozhledny a restaurace byl zahájen v sobotu 10. června 2006 u příležitosti Svatoantonínské pouti. Na slavnostním křtu se sešly desítky lidí a také 4 kmotři stavby – populární moderátorka Marcela Augustová, šimonovický starosta Jan Čihák, ředitel Pivovaru Svijany František Horák a primář neurochirurgického oddělení Krajské nemocnice v Liberci MUDr. Petr Suchomel.

V roce 2010 bylo provedeno žlutošedé opláštění věže.Restaurace V Trnčí

Kapacita restaurace činí 60 míst. Dále nabízí posezení v salonku pro 16 osob, venkovní zastřešenou terasu pro 40 osob a terasu s dětským koutkem pro cca dalších 50 osob. Celá restaurace je nekuřácká. Zajímavostí restaurace je digitální teploměr, který neudává jen venkovní a vnitřní teplotu, ale i teplotu piva.

Adresa:Na Rašovce 79, 46312, Šimonovice, Liberecký kraj
Telefon:+ 420 603 454 900
Web:rasovka.cz
Otevírací doba:

 

Otevírací doba restaurace: pondělí - neděle 10:00 - 17:00 hodin

Pro děti:Dětské hřiště venkovní
Poslední aktualizace: 27.3.2020 16:20:31

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.