Rychlé vyhledávání akcí

Vyhlídková věž Svatý Kopeček

Rozhledna

Raritou olomoucké zoo je vyhlídková věž s moderní kovovou konstrukcí trojúhelníkového půdorysu. Autorem projektu je architekt Jan Navrátil. Stavba rozhledny byla zahájena v roce 1972 z důvodu mimořádné dotaci komise pro rozvoj cestovního ruchu. O dva roky později, tedy v roce 1974, se z ní pohledem do údolí těšili první návštěvníci. 

Vyhlídková věž dodnes tvoří hlavní dominantu zoo viditelnou z dalekého okolí. Její celková výška je 32 metrů nad úrovní okolního terénu. Z horní vyhlídkové plošiny, která je ve výšce 29,3 metru, můžeme pozorovat některá zvířata v zoo, obdivovat barokní architekturu baziliky Navštívení panny Marie, sledovat panoráma Olomouce a jeho okolí, nebo za jasného počasí dokonce zahlédnout i siluetu Jeseníků s nejvyšší horou Pradědem. Na věž vás z horní terasy dovede 128 schodů, plocha vyhlídkové plošiny je 18,6 m2. V původním stavu sloužila až do roku 1999, kdy byla započata rekonstrukce obou teras, odstraněno bylo plechové opláštění a věž byla opatřena novým nátěrem. V roce 2015 došlo k další velké rekonstrukci, opravě některých částí zábradlí a výměně podlahy horní plošiny. Věž také získala zářivý modrožlutý antikorozní nátěr. Na dolní terase najdete restauraci Pod Věží s bohatým výběrem občerstvení a venkovním i vnitřním posezením a sociální zařízení.

Adresa:Svatý Kopeček, 77900, Olomouc, Olomoucký kraj
Web:www.zoo-olomouc.cz
Otevírací doba:

 

Leden-únor věž je uzavřena
Březen- říjen věž je otevřena denně
Listopad-prosinec věž je uzavřena

Doprava:

 

Lze sem dojet buď autem po silnici z Olomouce na Svatý Kopeček (u ZOO je velké parkoviště), nebo na kole po cyklotrase č. 5 do Bystrovan, dále po trase č. 6103 až k ZOO. Jezdí sem také městská hromadná doprava (linky č. 11 a rychlospoj č.111). Na Svatý Kopeček vede několik turistických značek z okolních obcí (např. modrá z Dolan nebo z Hluboček, žlutá z Radíkova), zajímavá je i 7 km dlouhá Naučná stezka Svatý Kopeček.

Poslední aktualizace: 3.4.2020 16:37:20

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.