Rychlé vyhledávání akcí

Gerstnerova naučná stezka

Místo:Ústecký > Chomutov > Chomutov
Gerstnerova naučná stezka

Naučná stezka je věnována nejslavnějšímu chomutovskému rodákovi – Prof. Dr. Františku Josefu rytíři Gerstnerovi (narodil se 22. 2. 1756 v Chomutově a zemřel 25. 6. 1832 v Mladějově u Jičína). Gerstner byl zakladatel vysokého učení technického v Praze, ředitelem vodních toků v Čechách a konstruktérem první koněspřežné dráhy z Českých Budějovic do Lince. Za své zásluhy byl roku 1810 povýšen do šlechtického stavu.

Informační tabule stanoviště č. 1 je umístěna přímo na budově bývalého jezuitského gymnázia (nyní Středisko knihovnických a kulturních služeb), kde Gerstner studoval. Seznámí nás s jeho základními životopisnými daty. Tabule stanoviště č. 2 stojí v místech, kudy od středověku procházel mlýnský náhon (v blízkosti městského divadla). Seznámí nás s pedagogickou činností Františka Josefa Gerstnera a s jeho nejvýznamnější odbornou prací nazvanou „Příručka mechaniky“. Stanoviště č. 3 se nachází v místech, kde stávala železniční stanice Duchcovsko-podmokelské dráhy (v Blatenské ulici). Dozvíme se o vybudování první koněspřežné dráhy, kterou Gerstner projektoval a o Chomutovu jako významném železničním uzlu.


Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 12.4.2020 23:24:31

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.