Rychlé vyhledávání akcí

Stezka v oblacích

stezkavoblacich_ilustrfoto

Už jste se někdy procházeli v oblacích? Nyní máte jedinečnou příležitost Váš sen uskutečnit na Dolní Moravě.

Nachází se poblíž horské chaty Slaměnka, nedaleko horní stanice lanovky Sněžník, v nadmořské výšce 1116 m. n. m. Nahoru se dostanete lanovkou, pěšky nebo na kole. Kočárky a kola přepravujeme na lanovce zdarma, s kočárkem se pohodlně dostanete až na vrchol stezky po dřevěné lávce.  Samotná stezka je vysoká 55 metrů.

Pro milovníky dobrodružství a zábavy je na stezce několik adrenalinových atrakcí jako odpočinková síť, tzv. „kapka“, tobogán nebo rukáv. Rukáv je atrakce tvořená hustou sítí určená k prolezení z jednoho patra lávky do druhého. Kapka se nachází na samém vrcholu stezky a je to síť ve výšce 50 metrů, na které stojíte a vidíte dolů. Ti odvážnější mohou k cestě dolů využít parádní 100 metrů dlouhý tobogán s okýnky a několika klopenými zatáčkami.

Ze samého vrcholu stezky se naskýtají dechberoucí výhledy na celý masiv Králického Sněžníku s malebným údolím řeky Moravy, v dálce pak lze vidět i hlavní hřeben Jeseníků, Suchý vrch a Krkonoše.

Stezka v oblacích nabízí nejen nádherné výhledy, ale návštěvníky zároveň vzdělává a baví.

Na naučné stezce si přečtete například o těchto tématech:

Kde se tu vzal slon s mamutem

Možná jste si všimli, že v okolí Králického Sněžníku se hojně užívá symbol slůněte a v Relax a sport resortu Dolní Morava se využívá tématika mamuta. Kde se však tyto exotické či pradávné symboly ve zdejším kraji vzaly? Co se týká symbolu slůněte, který se používá jako nepsaný symbol Králického Sněžníku, tak ten má původ v sošce slůněte, nacházející se kousek pod vrcholem Králického Sněžníku u základů bývalé horské chaty. Ale kdo sem tu sošku umístil?

Jak to bylo s lyžováním na Dolní Moravě

Počátky lyžování na Králickém Sněžníku sahají až ke konci 19. století, kdy ve Starém Městě pod Sněžníkem vznikl jeden z prvních lyžařských kroužků na Moravě a zdejší lyžaři začali sjíždět i svahy Králického Sněžníku a pořádali se i první lyžařské kurzy. Mezi propagátory lyžování ve zdejší oblasti se stal zubní lékař ze Šumperka Oskar Gutwinski. Ten zpočátku propagoval tzv. Lilienfeldskou (alpskou) techniku lyžování, která spočívala v jízdě pouze s jednou dlouhou holí, která sloužila k odrážení, zatáčení a při prudkých sjezdech si na ni lyžař obkročmo sedl a tím brzdil.

Nejmenší pohoří

Pohoří, kde se právě nacházíte, se jmenuje podle své nejvyšší hory Králický Sněžník. Jedná se o samostatný celek spadající pod Jesenickou geomorfologickou oblast, které se zkráceně říká Jeseníky nebo také Východní Sudety.

[DSC_1456]

Střecha Evropy

Pohoří Králického Sněžníku se říká také "Střecha Evropy". Není to proto, že by se jednalo o nejvyšší pohoří v Evropě, ale proto, že se zde stýkají tři úmoří, tedy že z jednoho místa odtékají vody do tří moří – Severního, Černého a Baltského.

První lanovka

V roce 2010 bylo zdejší lyžařské středisko modernizováno a byly tu vystavěny dvě nové sedačkové lanové dráhy. Jednou z nich nazvanou Sněžník jste možná ke stezce dorazili, takže o nich něco málo víte. Určitě však nevíte, že první lanovky na Králickém Sněžníku byly vystavěny již v roce 1937. Tyto lanovky sloužily pro dopravu materiálu na stavbu opevnění, jež bylo budováno v souvislosti s událostmi II. Světové války na obranu před Německem, které zasahovalo dříve až po Ostravu.

Dalších sedm témat nebudeme prozrazovat, dozvíte se je sami při procházce po Stezce v oblacích.

Adresa:Velká Morava, 56169, Dolní Morava, Pardubický kraj
Web:www.dolnimorava.cz
Otevírací doba:

 

Zimní lyžařská sezóna

PO - NE 10:00-15:30

Tobogán v provozu pouze o víkendech za příznivých povětrnostních podmínek.

Vstupné/Cena:

 

dospělý 200,- Kč bez lanovky, 350,- Kč s lanovkou

dítě 3 - 15 let 120,- Kč bez lanovky, 190,- Kč s lanovkou

děti do 3 let zdarma

rodinné vstupné 500,- Kč bez lanovky, 790,- Kč s lanovkou

Doprava:

 

Na Stezku v oblacích se můžete pohodlně dopravit lanovkou nebo procházkou jednou z několika pěších tras. 

Pro děti:Bezbariérový přístup
Poslední aktualizace: 7.7.2017 14:32:56

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.