Rychlé vyhledávání akcí

Zřícenina hradu Falkenštejn

Zřícenina hradu Falkenštejn

Falkenštejn (také Sokolí) byl skalní hrad na severu České republiky v okrese Děčín v Národním parku České Švýcarsko nedaleko Jetřichovic. Od roku 1966 je chráněn jako kulturní památka. Dochovaly se ve skále vytesané světničky a základy dalších staveb.

Celé zdejší území severní části Českého království kolonizoval ve 12.–13. století rod Michaloviců. Falkenštejn je archeologicky doložen již v první polovině 14. století, ale první písemná zmínka pochází až z roku 1395, kdy byl na hradě hejtmanem Nice Hokacker ve službách Jana III. z Michalovic. Od roku 1406 byl majitelem Hynek Berka z Dubé a po něm jeho synové Jan Berka z Dubé a Jindřich Berka z Dubé, který se podílel na loupežných výpravách do Lužice. V roce 1428 koupil kamenické panství, jehož byl Falkenštejn součástí, Zikmund Děčínský z Vartenberka. Vartenberkové na hradě nežili. Během husitských válek na něm sice udržovali posádku, ale po jejich skončení hrad zpustl. Poslední zprávy o něm jsou z let 1457 a 1460.

Po zániku hradu byla skála využívána jako stanoviště požární hlídky. Ve druhé polovině 19. století ji začali navštěvovat turisté. Ve zbytcích hradu se konaly příležitostné kulturní akce doprovázené prodejem piva a suvenýrů. Jedna z nich je doložena v roce 1863, ale existuje také méně spolehlivý záznam o lidových zábavách konaných už v roce 1830.

Na podzim roku 2017 bylo postaveno schodiště na vrchol skály se zbytky hradu, kde byla vybudována vyhlídková plošina z kovových pochozích roštů, která chrání skálu před erozí. Stavbu financovala Správa Národního parku České Švýcarsko. Zvolené řešení vyvolalo kritické reakce, ale bylo vynuceno stavem měkké a snadno erodovatelné horniny, frekvencí návštěv turistů a potřebou ochranit pozůstatky hradu i prvky živé přírody.

Foto a text: Wikipedie

Věková kategorie: Věková kategorie neuvedena
Adresa:Zřícenina hradu Falkenštejn, 40716, Jetřichovice, Ústecký kraj
Web:www.npcs.cz
Poslední aktualizace: 3.4.2020 9:29:53

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.