Rychlé vyhledávání akcí

Hrad Tolštejn - zřícenina

hrad_tolstejn_ilustrfoto

Zřícenina hradu s pěknou vyhlídkou na Lužické hory a České Švýcarsko a restaurací s venkovním posezením a možností ubytování.

Hrad Tolštejn je opředen mnoha pověstmi. Vypráví se o ukrytém pokladu, nebo také o hradním pánovi zakletém do ptáka, který smutně skřehotá, a když usedne na zeď hradu, ta se pak zboří. Další pověst je o podivných kvílejících přízracích, létajících nad hradem, a samozřejmě jako každý správný hrad i Tolštejn má svoji Bílou paní:

Pověst o Bílé paní vypráví o tolštejnském rytíři a mladé dívce Hildě. Dívka milovala chudého zemana, avšak byla provdána bohatému tolštejnskému rytíři. Po svatbě si jí ale bohatý rytíř přestal všímat, a tak se Hilda dál vídala se svým milým. Její manžel se ale o jejich lásce dozvěděl a chtěl Hildě přinést hlavu jejího milého. Aby ho zachránila, rozhodla se Hilda, že dá manželovi do vína jed. Když se manžel napil, pochopil, že víno je otrávené. S mečem v ruce donutil Hildu, aby dopila zbytek vína. Než zemřel, stačil vyslovit strašnou kletbu:
"Ať ani ona nenalezne v hrobě klidu, ať bloudí po hradbách hradu jako bílá paní, dokud nenajde mládence, který ještě nepoznal ženu, ač rostl mezi neřestmi, který byl odkojen divou zvěří, a přesto zůstal neposkvrněn. Jen takový mládenec by ji mohl osvobodit."

O té doby se Hilda zjevuje za jasných nocí jako Bílá paní na tolštejnských hradbách a v oknech zříceniny. Její manžel se zjevuje v podobě strašlivého černého psa, střeží své poklady a zabije každého, kdo by se je pokusil získat.  

 

Adresa:Rozhled, 40756, Jiřetín pod Jedlovou, Ústecký kraj
Web:www.jiretinskepanstvi.cz
Otevírací doba:

 

Otevřeno celoročně

Otevírací doba restaurace:

po - čt 10-17
pá 10-21
so a ne 9-21

Vstupné/Cena:

 

Žeton do turniketu umístěném u vstupu na vyhlídku zakoupíte v restauraci za 15,- či 25,- Kč dle sezóny.

 

Poslední aktualizace: 10.4.2020 12:59:46

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.