Rychlé vyhledávání akcí

Zřícenina zvonice

Zřícenina zvonice


Věžovitá polodřevěná zvonice, která tvořila součást areálu kostela Povýšení sv. Kříže v Mečeříži u Benátek nad Jizerou (okres Mladá Boleslav), náležela k nejcennějším památkám svého druhu na území Čech. Postavena byla pravděpodobně v roce 1620, poté co původní kostelní zvonici a celou obec vypálilo polské vojsko. Zvonice byla vložena do ohradní zdi hřbitova v jihozápadním sousedství kostela. Její přízemí bylo vyzděno z lomového kamene. Na něm byla na krakorcích vysazena tesařsky provedená odstupněná dvojpodlažní horní část, určená pro zavěšení zvonů a koncipovaná podle vzpěradlového konstrukčního systému. Vnější plášť zvonových pater tvořilo jednoduché bednění se sdruženými pravoúhlými okny. Stavba vrcholila nízkou dlátovou střechou krytou šindelem.
Zvonice svému účelu přestala sloužit v roce 1913, kdy byla na místě původního středověkého kostela dokončena stavba kostela nového, do jehož věže byly přeneseny všechny zvony. Stará zvonice pak nebyla dostatečně udržována a postupně chátrala. Při vichřici v roce 1976 se nakonec zřítila celá horní část stavby, a na původním místě zůstaly zachovány pouze zdi přízemí. V Muzeu lidových staveb v Kouřimi je plánováno postavení kopie této zaniklé památky, k níž se naštěstí zachovala podrobná plánová a fotografická dokumentace.

Adresa:29477, Mečeříž, Středočeský kraj
Web:www.skanzenkourim.cz
Poslední aktualizace: 11.5.2020 13:03:59

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.