Rychlé vyhledávání akcí

Torzo kaple sv. Kříže

Torzo kaple sv. Kříže

Kaple svatého Kříže v Markvarticích je téměř zaniklá barokní sakrální stavba ze 2. poloviny 18. století. Nachází se na hřbitově obce Markvartice vedle kostela svatého Martina. Z kaple se zachovala pouze východní průčelní stěna. Je chráněna spolu s kostelem sv. Martina jako kulturní památka České republiky.

Podoba kaple byla barokní, obdélného půdorysu. Hlavní průčelí bylo tříosé, s pilastry a křídlovým štítem s trojúhelníkovým nástavcem. V ose byl polokruhově zakončený portál a oválné okno. Ve štítě se nacházela nika se sochou sv. Maří Magdalény. Boční části průčelí jsou vyžlabeny. V bočních fasádách se nacházela obdélná okna, která byla zakončená polokruhem.

Uvnitř byl strop s fabionem a figurální nástěnná malba z konce 18. století s klasicistními motivy. Hlavní oltář kaple tvořila iluzívní nástěnná malba s postavami Panny Marie a sv. Jana, a s dřevěným korpusem Krista na kříži ze 2. poloviny 18. století.

Foto a text: Wikipedie

Věková kategorie: Věková kategorie neuvedena
Adresa:40742, Markvartice, Ústecký kraj
Web:https://cs.wikipedia.org
Poslední aktualizace: 3.4.2020 9:17:01

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.