Rychlé vyhledávání akcí

Zřícenina hradu Fredevald (Pustý zámek)

Zřícenina hradu Fredevald (Pustý zámek)

Fredevald (též Pustý zámek, německy Fredewald nebo Wüstes Schloß) je zřícenina hradu na severu České republiky v Lužických horách asi 3 km východně od České Kamenice. Pozůstatky hradu jsou chráněny jako kulturní památka.

Hrad pravděpodobně postavili Michalovicové ve druhé polovině 14. století. Poprvé byl doložen roku 1406, kdy patřil Hynkovi Berkovi z Dubé na Hehensteinu a na hradu měl hejtmana Zikmunda ze Slibovic. Hrad byl vystavěn na mohutném skalním masívu nad údolím říčky Kamenice) na ochranu nedaleké obchodní cesty. Ve 30. letech 15. století z hradu opakovaně napadal lužická města Mikeš Pancíř ze Smojna. Tato aktivita, v níž pokračovali další majitelé hradu (v roce 1428 jej i s panstvím koupil Zikmund z Vartenberka od Jindřicha Berky), nezůstala bez odezvy a vojska lužických měst hrad nakonec opakovaně dobyla a v roce 1440 poničila. Od konce 15. století byl hrad pustý. Jeho funkci nahradil nový Kamenický hrad na Zámeckém vrchu. Louky u Fredevaldu byly uváděny ve výkazech města Kamenice v letech 1570–1574, hrad zmiňován už nebyl.

Koncem 19. století byla k hradu zřízena přístupová stezka a na vrcholu hradu byla upravena v roce 1890 českokamenickým Horským spolkem vyhlídková plošina.

Fredevald je součástí přírodní památky Pustý zámek vyhlášené v roce 1963 ONV Česká Lípa.

Foto a text: Wikipedie

Věková kategorie: Věková kategorie neuvedena
Adresa:47115, Prysk, Liberecký kraj
Web:https://cs.wikipedia.org
Poslední aktualizace: 3.4.2020 9:47:11

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.