Rychlé vyhledávání akcí

Pozůstatky hradu Šaunštejn

Pozůstatky hradu Šaunštejn

Šaunštejn (též Šauenštejn nebo německy Schauenstein) je zaniklý skalní hrad založený na konci 14. století na pískovcovém útesu asi 1 km severně od vsi Vysoká Lípa a 14 km severovýchodně od Děčína v národním parku České Švýcarsko. Stál na pískovcovém skalním suku v nadmořské výšce 340 metrů. Od roku 1966 je chráněn jako kulturní památka ČR. Z hradu se dochovaly ve skále vytesané konstrukční prvky a prostory. Bývá nazýván Loupežnickým hradem a je volně veřejnosti přístupný.

Podle archeologických nálezů byl hrad založen ve čtrnáctém století, ale písemné prameny ho zmiňují jen v letech 1431–1446.Tvořil správní centrum malého panství a zajišťoval bezpečnost obchodní cesty zvané Česká silnice. Hrad byl v majetku Berků z Dubé a pravděpodobně roku 1428 jej získali do zástavy Vartenberkové. Hradní posádka ohrožovala zájmy lužického Šestiměstí a přilehlých částí Saska, a proto byli roku 1431 z Drážďan vysláni dva zvědové, kteří měli zjistit vojenské záměry posádky. Když se poměry v zemi uklidnily, hrad ztratil svůj vojenský význam, a ve druhé polovině patnáctého století zanikl.

Foto a text: Wikipedie

Věková kategorie: Věková kategorie neuvedena
Adresa:40716, Jetřichovice, Ústecký kraj
Web:https://cs.wikipedia.org
Poslední aktualizace: 3.4.2020 9:25:38

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.