Rychlé vyhledávání akcí

Michalovická putna - Máchova romantika nad řekou Jizerou

michalovice_michalovicka_putna_ilustrfoto

Nedaleko Mladé Boleslavi, vlastně jen na druhém břehu řeky Jizery, leží zřícenina gotického hradu Michalovice, díky dominantní věži známého spíše jako Michalovická Putna. 

První zmínku o hradu najdeme ve 13.století, když se roku 1281 začal Jan z rodu Markvarticů, psát z Michalovic. Hrad byl postaven na strmém výběžku nad řekou, se samostatně opevněným předhradím odděleným hlubokým příkopem. Samotný hrad byl obehnán dvojitou hradbou, a pozůstatky hradního paláce napovídají, že byl dvoupatrový.

Nejcharakterističtějším prvkem je obranná válcová věž, která přečkala i nešetrné hledání pokladu v 19. století. Byla podkopána, a na jedné straně se sesunula o celé patro. Její stabilita však byla později obnovena, a dodnes je přístupná veřejnosti. Výhled z ní ocenil i Karel Hynek Mácha, na jehož počest je zde umístěna bronzová deska. Když jdete chodbou a stoupáte po točitém schodišti nahoru na vyhlídku, cítíte jako byste padali k jedné straně. Shora je působivý pohled na údolí Jizery, část Mladé Boleslavi a věž Lorety v Kosmonosích.

Adresa:Michalovice, 29301, Mladá Boleslav, Středočeský kraj
Web:www.kulturamb.cz
Otevírací doba:

 

Otvírací doba zříceniny:

duben:  So - Ne  10 - 16 hod.

květen - září:  Út - Ne  10 - 17 hod.

říjen:  So - Ne  10 - 16 hod.

Vstupné/Cena:

 

plné: 40 Kč

děti (do 15 let): 10 Kč

senioři (od 65 let): 20 Kč

Doprava:

 

parkoviště 0,5 km (bus 1 km), ČSAD - 2 km (Podlázky), ČD - 2 km (Mladá Boleslav - Debř)

Poslední aktualizace: 17.4.2020 14:13:16

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.