Rychlé vyhledávání akcí

Muzeum Mladoboleslavska

muzeum_mladoboleslavska_ilustrfoto

Muzeum Mladoboleslavska ve své činnosti navazuje na více než stoletou tradici, na jejímž počátku bylo založení Krajského muzejního spolku v roce 1885.  

 

V roce 1906 získalo muzeum pro své rozmnožené sbírky budovu bývalého bratrského sboru, kde byla o čtyři roky později otevřena nová expozice. Vystaveny v ní byly prakticky všechny sbírkové předměty, depozitáře zde neexistovaly. Později muzeum využívalo pro své sbírky další objekty ve městě. Pevné zázemí s depozitáři a výstavními prostorami se podařilo získat teprve v roce 1972, kdy muzeum dostalo do užívání objekt mladoboleslavského hradu, kde sídlí dodnes. 

Stálé expozice:

Paměť města
První část expozice muzea je věnovaná dějinám Mladé Boleslavi v období od 18. až do počátku 20. století.
Dějiny města jsou zde představeny v několika tematických okruzích - správa města a jeho stavební proměny, společenský a kulturní život, školství, průmysl a živnosti. Jeden z okruhů je věnován také historii muzea a objektu hradu, ve kterém dnes sídlí.

Venkov v proměnách času
Navazující část expozice je věnována dějinám regionu. V jednotlivých sálech je představena venkovská správa, společenský život a slavnosti, lidové kroje, venkovský interiér, průmysl a doprava, zemědělská výroba a různé drobné maloměstské a venkovské živnosti. Expozice je doplněna drobnými interaktivními prvky, které mají vztah k jednotlivým tématům.

Muzejní herna
Netradiční prostor, ve kterém neplatí ono běžné muzejní "nedotýkejte se, prosím". Naopak zde připravenými aktivitami muzeum návštěvníky vybízí k aktivní spoluúčasti, k manipulaci s předměty, ke hře. Co zde tedy najdete? Hned u vchodu vás přivítá netradiční průvodce - červotoč. Je to on, kdo zná muzeum a spoustu věcí v něm skutečně "skrz naskrz". Je to průvodce sice znalý, ale někdy i trochu škodolibý a ne vždy se na něj můžete spolehnout, že vám poradí správně. Pod dohledem červotoče a v případě nesnází i s pomocí nápovědy, kterou
v sobě ukrývá, se můžete vyzkoušet několik muzejních profesí. Při lepení, dotváření a rekonstrukci keramických nádob či dalších exponátů se ocitnete v roli restaurátora. V roli kurátora pak budete pátrat po informacích, které vám pomohou odhalit správnou funkci a stáří nejrůznějších předmětů v muzejní badatelně. Z exponátů v "depozitářích" Muzeionu lze vytvořit
výstavu dle vlastního návrhu. V muzejní herně je také možné sestavit stavebnici mladoboleslavského hradu a zjistit, co všechno lze v muzeu nalézt.

Adresa:Hrad 1 - Staroměstské náměstí, 29301, Mladá Boleslav, Středočeský kraj
Telefon:+420 326 325 616
Email:info@muzeum-mb.cz
Web:www.muzeum-mb.cz
Otevírací doba:

Otevřeno denně mimo pondělí
květen - září     říjen - duben
9-12, 13-17        9-12, 13-16

 

Vstupné/Cena:

plné 40,- Kč, snížené 20,- Kč
herna s programem 30,- Kč
dílny k výstavám 40,- Kč 

Poslední aktualizace: 9.12.2013 22:34:52

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.