Rychlé vyhledávání akcí

Jezerní slať

Místo:Jihočeský > Prachatice > Kvilda
Ententýky

Rašeliniště je přístupné od parkoviště po zpevněné cestě. Do jeho části je vybudována poválková stezka. Na okraji vlastního rašeliniště můžete z vyhlídkové věže shlédnout převážnou část lokality.

Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání mezi osadami Kvildou a Horskou Kvildou.

Již v roce 1933 byla vyhlášena rezervací, tehdy na výměře 34 ha. Dnešní výměra po spojení s I. zónou Kvildského potoka činí 208 ha.

Průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m, nejvyšší mocnost 7,6 m je v severozápadní neporušené části.

Jezerní slať je jedním z nejstudenějších míst naší republiky, a proto je její vegetační pokryv tvořen chladnomilnými druhy.

Na neporušených částech vrchoviště tvoří vegetační kryt porost "rašelinné" kleče. V podrostu je zastoupen vřes obecný, borůvka černá, brusinka obecná a šicha černá.

Na volných plochách se setkáme např. se suchopýrem pochvatým, vlochyní bahenní, ostřicí zobánkatou, klikvou bahenní, kyhankou sivolistou a rosnatkou okrouhlolistou.

Na Jezerní slati se vyskytuje množství forem bezobratlých živočichů (pavouci, vážky, motýli...). Z obratlovců zde žije např. zmije obecná, ještěrka živorodá, čečetka zimní středoevropská, bramborníček hnědý, tetřívek obecný a další.


Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Ritter Ritterhouse - 16.12.2020 11:56

Drahý příteli,

JÁ JSEM:Sarah:Podporuji a starám se,čtu váš profil a přitahuje vás.Rád bych s vámi navázal vzájemné přátelství.Prosím,budu rád,když mi pošlete e-mail zpět v mém e-mailu ( sarahhriterhouse@outlook.com ),abych vám mohl poslat své fotografie a říct vám o sobě více
S díky a pozdravy.

 

Poslední aktualizace: 8.9.2015 22:31:18

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.