Rychlé vyhledávání akcí

Zámecký areál Ctěnice

zameckyarealCtenice_ilustrfoto

Jedinečný zámecký a hospodářský areál mající středověký původ a jádro byl postupně podle požadavků doby upravován do renesanční a později i do barokní podoby.

Původní tvrz byla založena na výběžku ostrohu, okolo ní obíhal hradební vodní příkop, tvrz chránila mohutná hranolová vstupní věž. Základní dispozice objektu pochází z pozdně gotické přestavby. Zámecká křídla se rozkládají na nepravidelném půdorysu kolem centrálního dvora, přičemž nejstarší jádro je lokalizováno do dnešního severního křídla. Zámek sám stojí z části na skále, z části na soklu z lomového zdiva, což je dodnes dobře patrné v nejhlubší části sklepení. Stavba gotické tvrze na původním skalnatém pískovcovém terénu byla svým rozsahem a kvalitou ojedinělá.

Renesanční přestavba udělala z tvrze reprezentační zámek. Byla osazena nová okenní ostění, průčelí získala grafitovou úpravu, některé prostory prvního patra dostaly kvalitní malířskou výzdobu.

V baroku byly vybudovány arkády a barokizováno průčelí, v interiéru bylo upraveno především první patro, dochovala se štuková výzdoba chodeb.

Dobře dochovaný soubor hospodářských budov náležejících k zámku se rozkládá na jihovýchodě od zámku a tvoří ho sedm budov. Patrně nejcennější objekt je dvoupatrová mohutná stavba sýpky se sedlovou střechou.

Obdélná stavba s předstupujícím portikem na podélné ose stojící na ose dvora je tzv. kočárovna. Za kočárovnou stojí samostatný hospodářský dvůr na půdorysu „U“, kde od r. 1998 sídlí Jezdecká společnost Ctěnice.

Před areálem zámku stojí při Bohdanečské ulici cenná v jádru barokní stavba drábovny, která tvoří nedílnou součást celého areálu.

Park má výměru 2,33 ha a navazuje na zámek ze severní a východní strany. Parkem protéká potok, který ho podélně dělí téměř na polovinu. Osnova parku byla barokní, z druhé poloviny 18. století. Současně se zámkem byla založena zahrada na pětiúhelníkovém půdorysu, tato osnova vydržela i v 19. století, kdy však byla pozměněna vnitřní náplň a park získal krajinářský charakter. Park je nyní komponován na podélnou osu s ovocnou alejí. V kompozici je využit protékající potůček s drobnými stavbami mostků a lávek. V severovýchodní části je novostavba altánu, za ním zahradnictví.

Při vstupu do parku z nádvoří areálu je vybudováno dětské hřiště.

Dnešním majitelem je Hlavní město Praha, která celý objekt nechala zrekonstruovat. Náročná rekonstrukce všech objektů v areálu, včetně parku, byla dokončena v roce 2008. Celý areál je památkově chráněn.

Objekt má částečně bezbariérový přístup.

zameckyparkctenice_hriste_ilustrfoto

Věková kategorie: všechny věkové kategorie
Adresa:Bohdanečská 259/1, 19000, Praha 9, Praha
Telefon:+420 286 001 366
Email:ctenice@muzeumprahy.cz
Web:www.muzeumprahy.cz
Otevírací doba:

zámecký areál: úterý až neděle 10–18 hodin
zámecký park: v letním období denně 8-22 hodin
Výstavy jsou přístupné od 10:00 do 18:00 hodin 

Vstupné/Cena:

základní: 100 Kč
snížené: 50 Kč
rodinné: 2 dospělí + 4 děti 200 Kč
skupiny: nad 10 osob à 30 Kč, pedagogický dozor zdarma
děti do 6 let a invalidé: zdarma

Doprava:

MHD metro „B" Palmovka (navazující spoje jednou pouze ve všední dny) nebo metro „C“ Letňany
a dále Bus 185/302 do stanice „Ctěnice“.

Bus 259/375/378 směr Vinoř do stanice Vinořský hřbitov, dále pěší trasa po žluté turistické značce lesoparkem 2km

Dálnice D8 – hnědé směrovky – zámek Ctěnice 

Poslední aktualizace: 17.4.2013 12:52:57

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.