Rychlé vyhledávání akcí

Památník Karla Čapka

pamatnik_karla_capka_strz

Uvidíte zde expozici zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgy Scheinpflugové a Ferdinanda Peroutky. 
A také autentickou prvorepublikovou garáž s 84letým veteránem Škoda Rapid stejného provedení i dne výroby, jaký sloužil Olze Scheinpflugové a Karlu Čapkovi.

Nechybí ani virtuální prohlídka. 

Karel Čapek

Karel Čapek (1890 - 1938), významný český spisovatel, dramatik, novinář a filozof, se narodil 9. 1. 1890. Pro své filosofické názory, bytostný příklon k demokracii, humanismu a přátelské kontakty s řadou domácích i světových kulturních a politických osobností včetně prvního prezidenta T. G. Masaryka, byl umlčován totalitními režimy, které nejprve v letech 1939 - 1945, později po roce 1948, bránily vydávání jeho děl v jeho vlastní zemi. Dílo Karla Čapka bylo přeloženo do mnoha jazyků a opakovaně vychází do dnešní doby v různých státech světa. 

 

Olga Scheinpflugová

Olga Scheinpflugová (1902 - 1968), česká herečka a spisovatelka, od roku 1935 manželka Karla Čapka. Hrát začala v necelých osmnácti letech ve Švandově divadle na Smíchově, pak v Městském divadle Královských Vinohrad. Od roku 1928 působila v Národním divadle v Praze. Byla to všestranná umělkyně s mimořádným talentem. Psala verše, romány, divadelní hry, knihy pro děti. Těžiště její tvorby je však v divadelním herectví. Upozorňovala na sebe nejen otevřeností svých pohledů do životů žen, ale i nezvykle civilní charakteristikou, kterou se lišila od starší generace hereček. Při ztvárňování svých rolí se bránila pathosu. Výrazným rysem jejích postav byla nervozita. I ona byla pro své demokratické názory a statečné občanské postoje umlčována, ale na rozdíl od jiných umělců se nikdy nesklonila před oficiální mocí. V závěru svého života ztvárnila i několik filmových a televizních rolí. 

 

Ferdinand Peroutka

Ferdinand Peroutka (1895 - 1978) byl přítelem Karla Čapka. Často za ním jezdíval na letní sídlo ve Strži. Vynikající novinář, spisovatel a dramatik. V roce 1919 byl jmenován šéfredaktorem nově založeného deníku Tribuna, v roce 1923 přechází jako redaktor do Lidových novin. Peroutkův talent rozeznal prezident Masaryk, který mu nabídl vedení nového týdeníku Přítomnost a zároveň vznik tohoto periodika finančně podpodřil. Přítomnost pod Peroutkovým vedením patřila ke špičce prvorepublikové žurnalistiky. Po příchodu Němců byl Peroutka internován v koncentračním táboře, do vlasti se vrátil v roce 1945. Po únoru 1948 však pro své demokratické názory musel opustit Československou republiku a přes Anglii odešel do USA, kde dlouhá léta působil jako redaktor rozhlasového vysílání československé sekce Rádia Svobodná Evropa. 

 

Naučná stezka Karla Čapka

V roce 2012 Památník Karla Čapka slavnostně představil veřejnosti Naučnou stezku Karla Čapka. Návštěvníci mohou využít tři okruhy v délce 2, 7 a 10 km. K dispozici mají deset informačních panelů zahrnujících zdejší historii, faunu a floru. 

 

Pomníček Dášeňky

V roce 2013 odhalil Památník Karla Čapka v areálu zahrady pomníček nejslavnějšímu pejskovi - Čapkově Dášeňce. Přijďte se na něj podívat se svými dětmi i pejsky. Památník udržuje povědomí o Dášeňce také pravidelnou akcí Den pejsků, kde můžou děti se svými čtyřnohými miláčky vyhrát Cenu Dášeňky.

Adresa:Stará Huť 125, 26202, Stará Huť, Středočeský kraj
Telefon:+420 318 522 265
Email:pamatnik.vanova@tiscali.cz
Web:www.capek-karel-pamatnik.cz
Otevírací doba:

 

duben - říjen 

ÚT - NE 
9 - 17 hod. 

Prodej vstupenek končí v 16 hodin, celý areál se uzavírá v 17 hodin.
Bistro je otevřeno v souladu s letní otvírací dobou. Podává se zrnková káva z Hondurasu, 100% Arabica (espresso, latte macchiato, cappuccino), čaj, pivo, limo, víno, sušenky, chipsy, nanuky.

listopad - březen 

PO - PÁ
9 - 16 hod.
Prodej vstupenek končí v 15 hodin, celý areál se uzavírá v 16 hodin.
Bistro je uzavřeno. 

Vstupné/Cena:


plné: 60,- Kč
zlevněné: 30,- Kč (žáci, studenti, senioři nad 65 let, Senior pas 55+)
zdarma: děti do 6 let, ZTP, ZTP-P, AMG, RG ČR, RGS, ICOM a Zvazu múzeí SR 
rodinné: 150,- Kč (s Rodinným pasem 120,- Kč)
poplatek za fotografování: 10,- Kč

V Památníku lze platit pouze hotově. Prodej vstupenek končí 1 hodinu před uzavřením objektu. 

 

Poslední aktualizace: 27.5.2021 15:16:31

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.