Rychlé vyhledávání akcí

Zřícenina kostela sv. Mikuláše

Zřícenina kostela sv. Mikuláše

Na okraji vsi Šitboř se nachází kostel svatého Mikuláše , významné gotické nemovité památky, která patří k jedné z nejstarších v celém kraji.

Je zmiňován už v roce 1359 a jeho založení je připisováno pivoňskému klášteru. Podle posledních archeologických průzkumů je kostel starší, patrně z poloviny 13. století. Ještě v roce 1630 náležely k šitbořské farnosti Poběžovice, Vlkanov, Valtýřov, Nemanice, Ždánov, Mnichov a další místa.

Jedná se o jednolodní stavbu raně gotickou, ze 14. století pak pochází prodloužení lodě k západu nová jižní zeď lodi a východní ploše polygonální zakončení presbytáře. Ze stejné doby je i sakristie, nad níž byla postavena kolem roku 1710 kostelní věž jako osmiboká s cibulovou střechou, identická s věží blízkého klášterního kostela v Pivoni. Další drobné úpravy se realizovaly v 19. století.

V kostele se dochoval gotický portál a presbytérium. V 17. století byl pak objekt barokně přestavěn. Byly upraveny interiéry a roku 1710 byla nad sakristií přistavena věž s osmibokým patrem a protáhlou bání s cibulkou. 

Od roku 1945 kostel zpustl a postupně chátral. Koncem 70. let se propadly stropy a kostel se jen tak tak vyhnul odstřelu. Zvony z věže byly přeneseny do kostela v Koutě na Šumavě.

V 80. letech už je veden jako zřícenina.

V 90. letech z ní byla odstraněna věžní báň, které hrozilo zřícení. Celá památka je v současné době přes svůj esporný historický i architektonický význam v katastrofálním stavu. Město Poběžovice plánuje obnovu zastřešení věže a presbytáře. Zastřešení lodi neplánuje, chce pouze provést fixaci jejího zdiva s případným dozděním extrémně poškozených míst.

Ruina kostela má po zabezpečení sloužit jako příklad komunistického nakládání s památkami, je možné i využití pro kulturu.

Kostel patří k těm o který projevili zájem místní nadšenci, obvykle však bez finančních prostředků. Je to však signál opravdového zájmu o památku a první stupeň k její záchraně.

Adresa:69176, Šitbořice, Jihomoravský kraj
Web:www.dobrohost.cz
Poslední aktualizace: 18.5.2020 12:12:34

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.