Rychlé vyhledávání akcí

Zřícenina kostela sv. Michaela archanděla

Zřícenina kostela sv. Michaela archanděla

Kostel svatého archanděla Michaela je zřícenina římskokatolického kostela zasvěceného svatému Michaelu ve Všestudech v okrese Chomutov. Od roku 1963 je chráněn jako kulturní památka. Kostel stojí nad rybníkem ve východní části vesnice. Obklopuje ho zrušený hřbitov v jehož rohu stojí zřícenina klasicistní márnice.

Kostel ve Všestudech vznikl pravděpodobně na přelomu 13. a 14. století. V první polovině šestnáctého století se v okolí Chomutova šířilo protestanství. Z let 1565 a 1567 jsou známé stížnosti chomutovského hejtmana na nevhodné chování zdejšího katolického faráře a z roku 1611 se dochovala zpráva, podle které byl všestudský kostel protestantský.

V roce 1775 kostel vyhořel a o čtyři roky později proběhla rekonstrukce, díky které získal základ dochované klasicistní podoby. Věž byla přistavěna až v roce 1898.[4] Po druhé světové válce začal kostel chátrat a počátkem devadesátých let 20. století byl v tak špatném stavu, že bylo rozhodnuto o demolici, ke které však nedošlo. Po roce 2000 započaly rekonstrukční práce, ale jedinou částí, kterou se povedlo dokončit je střecha věže.

Foto a text: Wikipedie

Věková kategorie: Věková kategorie neuvedena
Adresa:27746, Všestudy, Středočeský kraj
Web:https://cs.wikipedia.org
Poslední aktualizace: 2.4.2020 23:05:40

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.