Rychlé vyhledávání akcí

Zřícenina hradu Starý Žeberk

Zřícenina hradu Starý Žeberk

Starý Žeberk je zaniklý hrad v Krušných horách na vrcholu hory Jezeří (706 m n. m.) na území národní přírodní rezervace Jezerka v okrese Most. Leží zhruba 1,5 km jihozápadně od zámku Jezeří. Kolem hradních pozůstatků vede odbočka z modře značené turistické trasy. Z hradu se dochovaly jen nepatrné zbytky.

Archeologické nálezy ukazují, že hrad vznikl v první polovině 13. století a snad mohli být jeho zakladateli páni ze Rvenic (Ervěnic). První písemná zmínka o hradu pochází až z roku 1277, kdy patřil Albrechtovi ze Seeberku (Žeberku), který pocházel z rodu pánů z Leisneku a byl purkabím v Kadani a také držitelem Bíliny a Tachova.

V první polovině 14. století přestal majitelům Žeberk vyhovovat a ti přesídlili na nově zřízený hrad zhruba 3 km severozápadně na vrcholu Zámecké hory (684 m n. m.) u osady Pyšná. Větší a pohodlněji přístupný hrad byl pojmenován Nový Žeberk a původní Žeberk se od té doby nazýval Starý Žeberk. Jméno Žeberk vzniklo počeštěním původního názvu Seeberg, neboli Jezerní hora, podle Komořanského jezera, které v té době dosahovalo až téměř k úpatí kopce Jezeří.

Starý Žeberk se dostal do majetku pánů z Bergova, kteří jsou jako jeho vlastníci uváděni v roce 1327. V roce 1383 prodal Ota z Bergova oba Žeberky i s několika vesnicemi Těmovi z Koldic. V kupní smlouvě je uváděna pouze hora Starý Žeberk, takže hrad byl v té době již opuštěn.

Text a foto: Wikipedie

Věková kategorie: Věková kategorie neuvedena
Adresa:43543, Horní Jiřetín, Ústecký kraj
Web:https://cs.wikipedia.org
Poslední aktualizace: 2.4.2020 22:21:05

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.