Rychlé vyhledávání akcí

Zřícenina kostela Narození Panny Marie

Zřícenina kostela Narození Panny Marie

Poutní kostel, postavený ke cti Narození Panny Marie nechal v roce 1666 vystavět tehdejší majitel chlumeckého panství Adam Pavel Slavata jako poděkování Panně Marii za záchranu života. Za Josefa II. byl kostel zrušen a materiál byl rozebírán na různé stavby v okolí. Nezdařil se však odstřel západní stěny kostela a tak zůstala stát, a dnes možná právě proto, že se ji ani dynamitem nepodařilo zcela zničit, se zřícenina stává výzvou…

Ke kostelu vedla z Lutové kamenná křížová cesta, která po zrušení kostela byla přemístěna, resp. žulové sloupky křížové cesty, na hřbitov v Lutové, kde je v současné době zachováno 13 zastavení, ovšem bez obrázků.

Místo má v sobě zvláštní kouzlo, a proto je dnes snaha zdivo zakonzervovat, zrestaurovat zbylou stěnu, umístit informační tabuli, případně i vitráž se scénou narození Panny Marie, vyčistit okolí a otevřít tak výhled do širokého krásného okolí. A také zastavení křížové cesty by se zrestaurované a s novými obrazy mohly vrátit na svá původní místa…

Tento kostel-zřícenina je významné poutní místo. Farnost Lutová udržuje poutní tradici a 1× ročně se v prostoru před zříceninou scházejí poutníci při mši svaté.

Adresa:Lutová, 37804, Chlum u Třeboně, Jihočeský kraj
Web:www.trebonsko.cz
Poslední aktualizace: 11.5.2020 16:02:18

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.