Rychlé vyhledávání akcí

Zámek Jemčina

zamekjemcina_ilustrfoto

Jemčina byla původně součástí panství Jindřichův Hradec v držení Pánů z Hradce a byla oblíbeným loveckým místem v meandrech řeky Nežárky.

V roce 1604 přechází Jemčina sňatkem Slavatům. Původní hřebčinec nechal postavit hrabě Vilém Slavata. Po vymření rodu Slavatů po meči získává Hradecké panství v roce 1691 sňatkem Heřman Jakub Černín. V dalších letech Černínové nechali přistavět k hřebčinci lovecký zámeček, jehož výstavba byla zahájena roku 1747. Z roku 1772 pocházejí sochy sv. Šebestiána a sv. Thecly u příjezdové cesty, které byly vytvořeny jako poděkování za to, že Jemčinu nezasáhl koňský mor .

Úplně nový vzhled na sebe vzal zámek po roce 1790, kdy bylo hrabětem Janem Rudolfem Černínem rozhodnuto pořádat na Jemčině štvanice par force de chiens (prostřednictvím síly psů). K tomuto účelu byl přizpůsoben zámek i celé okolí o rozloze 30 km2. Velké náklady si vyžádala především úprava lesů v okolí zámku k parforsním honů. Především v podzimních měsících se na Jemčinu sjíždělo panstvo z celé habsburské monarchie. V době největší slávy zde bylo chováno 64 chovných klisen, 8 hřebců, ve stájích byli trvale ustájeni koně Kinských, Nosticů, Šliků a Colloredo-Mansfeldů a smečka 160 psů speciálně cvičených k tomuto účelu a chovaných v psinci na Jemčině. Psi kteří vynikali při sledování stopy a vedením štvanice byli portrétováni.  Pestrý život na zámku v době konání honů zaznamenal Jiří Wachtel a právě tyto zápisky posloužily Aloisu Jiráskovi k sepsání povídky Záhořanský hon.
  
Dne 26. července 1822 se přes Jemčinu přehnala vichřice. V několika minutách byla obora zničena a lesní cesty byly zataraseny vývraty znemožňujícími další pořádání lovů.

V roce 1923 převzal zámek včetně polesí československý stát. Po 48 letech dislokace základny raketového vojska byl zámek v roce 2004 zpřístupněn veřejnosti.

Na prohlídkové trase zámku uslyšíte výklad historie Jemčiny, dozvíte se více o způsobu lovu parfors, o historii raketového vojska na Jemčině, navštívíte konírnu, prohlédnete si unikátní dřevenou konstrukci jízdárny, čestný dvůr, uvítáni budete loveckými fanfárami, uvidíte zámeckou kapli, velitelské stanoviště raketového vojska a expozici historie a loveckých trofejí v zrekonstruovaných prostorách zámku.

Adresa:Jemčina 1, 37901, Třeboň, Jihočeský kraj
Telefon:+420 608 511 381
Email:info@jemcinazamek.cz
Web:www.jemcinazamek.cz
Otevírací doba:

květen, červen, září : víkendy od 10:00 a 15:00 hod.
červenec, srpen: po-ne od 10:00 a 15:00 hod.

Vstupné/Cena:

90,- Kč/osoba
děti do 120 cm zdarma
školní výlety: 50,- Kč/osoba

Poslední aktualizace: 22.7.2014 18:34:16

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.