Rychlé vyhledávání akcí

Zřícenina hradu Šebín

Zřícenina hradu Šebín

Stopy zaniklého hradu či tvrze ze 14. století na nevýrazné zalesněné ostrožně nad pravým břehem řeky Ohře u obce Levousy.

Podle některých názorů byl tento hrad založen již ve druhé polovině 13. století, bezpečně je však doložen až o sto let později. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1362, kdy zde sídlil příslušník drobného šlechtického rodu Jan ze Mšeného. Na počátku 15. století, konkrétně roku 1405 se hrad ocitá v držení pánů z Dubé, jejichž rodové majetky se nacházely zejména na Českolipsku. O pouhých deset let později od nich kupuje Šebín (označovaný jako tvrz) nejmocnější šlechtic zdejšího okolí, Vilém Zajíc z Házmburka. Tím se pomalu uzavírají i dějiny hradu Šebína. Pokud nebyl opuštěn hned v souvislosti se změnou majitele, jenž měl k dispozici nedaleký a mnohem výstavnější hrad Házmburk, lze jen s nepatrnou dávkou pravděpodobnosti předpokládat, že by mohl malý a nepříliš pevný šebínský hrad přetrvat bouřlivou dobu husitských válek. V dalším záznamu, datovaném rokem 1550, je již uveden jako pustý. Jméno zaniklého hradu pak přešlo na přilehlý lesní komplex táhnoucí se nad pravým břehem Ohře až k obci Poplze.

Adresa:41002, Křesín, Ústecký kraj
Web:www.ceskestredohori.cz/
Poslední aktualizace: 12.5.2020 15:44:11

undefined zone730

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.