Rychlé vyhledávání akcí

Zřícenina hradu Košťálov

Zřícenina hradu Košťálov

Zdaleka viditelná zřícenina středověkého hradu na 481,1 m vysokém vrchu typického kuželovitého tvaru, který se tyčí přímo nad Třebenicemi. Dramatický vzhled osiřelých zbytků hradního paláce na skalnatém vrcholu, stejně jako úžasný výhled do kraje, který se odsud nabízí, řadí Košťálov k nejlíbeznějším a také nejnavštěvovanějším místům Českého středohoří. Jižní svahy hory jsou Vzhledem k výskytu vzácných rostlinných společenstev chráněnou přírodní památkou.

Počátky košťálovského hradu jsou obestřeny nejistotou. První zmínka o něm pochází z roku 1372, kdy se tu udála zvláštní příhoda, o níž hovoří dobová kronika. Do hradního paláce uhodil Blesk, který uhodil do hradního paláce, sjel do světnice v níž pobýval hradní purkrabí Aleš mladší ze Slavětína se svou manželkou. Nic vážného však nezpůsobil, než to, že oběma přítomným sežehl ozdobné špice na jejich střevících. Pro středověké mravokárce se pak tento skutek stal důkazem Božího trestu za přílišný přepych v němž si panstvo libovalo. O tom, kdy a kým byl hrad založen však žádné zprávy nehovoří, obecně se tak soudí, že u zrodu hradu mohli stát páni z Házmburka. V roce 1422 se o dobytí Košťálova pokoušeli husité, ovšem marně. V této době byl hrad v držení Kaplířů ze Sulevic, kteří zde sídlili až do poloviny 16. století. Poté začali majitelé užívat namísto nepohodlného Košťálova ke svému bydlení dvě nově vzniklé tvrze ve stejnojmenné obci pod hradem, stejně jako podstatně lépe přístupný hrad v nedaleké Skalce. Kdysi pevný hrad byl tak ponechán svému osudu a začal postupně chátrat. Zdivo zříceniny bylo sice před první světovou válkou zakonzervováno, v současnosti však opět podléhá nemilosrdnému zubu času.

Adresa:41115, Jenčice, Ústecký kraj
Web:www.ceskestredohori.cz/
Poslední aktualizace: 13.5.2020 16:35:25

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.