Rychlé vyhledávání akcí

Zřícenina hradu Panna

Zřícenina hradu Panna


Nejvýše položený hrad Českého středohoří s nadmořskou výškou 594 m se nachází na osamělém čedičovém vrcholu nad obcí Řepčice. I když tu dnes na místo hradních staveb spatříte jen různé terénní hrany, plošiny a prohlubně, představuje tato zřícenina spolu s nedalekým Kalichem velmi zajímavou pamětihodnost z doby husitství.

Existence hradu Panna zcela koresponduje z dobou husitských válek, založena byla pravděpodobně před rokem 1422 Zikmundem Děčínským z Vartenberka jako protiváha 2 km vzdáleného hradu Kalicha, který zde nechal vybudovat nejslavnější a zároveň nejobávanější husitský hejtman Jan Žižka z Trocnova. Na opačné straně Kalicha byl Zikmundem z Vartenberka pravděpodobně ze stejných důvodů vybudován i hrad Litýš, který spolu s Pannou svíral husitský Kalich ze dvou stran. Žižka se nehodlal s tímto stavem smířit a roku 1422 vytáhl se svým vojskem proti Panně. Výsledek této vojenské akce není znám, z historických pramenů je však zřejmé, že již následujícího roku se Panna nacházela v držení husitů. Hejtmanem na Panně byl v té době Hašek Čelechovec z Kralovic. V rukou radikálních husitských bojovníků se Panna nacházela ještě po bitvě u Lipan. Její posádka odmítala hrad vydat a tak byla na počátku roku 1437 svolána hotovost Litoměřického kraje a Pannu oblehla. Obležení k úspěchu dlouho nevedlo, obrat přišel až v okamžiku, kdy byl nedaleko Prahy zajat hradní hejtman z Panny, který se snažil pro obležený hrad vyjednat pomoc. Na jeho příkaz se pak posádka Panny vzdala a hrad byl rozbořen, aby se již nikdy nemohl stát opěrným bodem odpůrců císaře Zikmunda a státního pořádku.

Adresa:41201, Třebušín, Ústecký kraj
Web:www.ceskestredohori.cz/
Poslední aktualizace: 13.5.2020 17:08:53

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.