Rychlé vyhledávání akcí

Zřícenina hradu Hrádek u Purkarce (Karlův hrádek)

Zřícenina hradu Hrádek u Purkarce (Karlův hrádek)

Karlův Hrádek (další názvy též Karlshaus, nebo Hrádek u Purkarce) je zřícenina hradu. Nachází se nad levým břehem Vltavy v katastrálním území obce Purkarec něco přes 6 km severně od města Hluboká nad Vltavou v okrese České Budějovice. Přes ves Chlumec se dá dojet do staré plavecké osady Purkarec (zde je možno navštívit muzeum voroplavby) a odtud je třeba jít pěšky nebo na kole po červené značce (2,5 km) k zříceninám tohoto loveckého hrádku.

K hrádku se dá také dojet také z druhé strany po nově vzniklé cyklostezce z Hluboké nad Vltavou. Cyklostezka vede krásnou přírodou podél „staré obory“ a v případě dobrého počasí se jedná o pěknou vycházku či vyjížďku i pro rodiny s dětmi.

 V současné době je hrádek volně přístupný.

Hrad byl založen ve 14. století. Založil jej císař Karel IV. podle něhož byl pojmenován Karlshaus. První písemná zmínka o hradu je z roku 1357.  Byl nepravidelného, přibližně trojúhelníkového půdorysu a na všech stranách obehnán neobvykle mohutným příkopem a valem. Vstup do hradu střežila brána v průjezdu severního křídla, v níž lze dodnes vidět kamenné lavice. Z větší části se dochovala hradní kaple. Hrad patřil k objektům bezvěžové dispozice, typově vycházejících z přemyslovských hradů s obvodovou zástavbou.

Adresa:Purkarec, 37341, Hluboká nad Vltavou, Jihočeský kraj
Web:www.vltavan-purkarec.cz/karluv-hradek/
Poslední aktualizace: 11.5.2020 16:25:35

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.