Rychlé vyhledávání akcí

Zoo Chleby

zoo_chleby_ilustrfoto

ZOO Chleby byla založena 5. června 1997. Vznikla na základech předchozí sbírky zvířat manželů Fraňkových. Jak se kolekce rozšiřovala o atraktivní exotické druhy (amazoňan rudoocasý, ara hyacintový, dvojzoborožec indický, tukan pestrý apod.), přitahovala stále větší zájem veřejnosti. Lidé se často chodili kochat vzácnými bažanty, jeřáby, papoušky, tukany... Malý prostor zahrady rodinného domu přestal vyhovovat, bylo nutné hledat nové místo již s cílem vytvořit plnohodnotnou zoo.

V roce 1997 byla vybrána dlouho neobydlená a nepoužívaná, velmi poničená fara v malé obci Chleby (u Nymburka). Usilovnou prací Fraňkových i za pomoci přátel byla postupně zoo zprovozněna. K vidění byli bažanti, dravci, zoborožci, nosorožci a další zvířata. Již od samého počátku také mnoho rostlin.

Do zoo si velmi rychle našli cestu první návštěvníci, kterých stále přibývalo. V roce 2004 se ZOO Chleby stala řádným členem EARAZA (Euroasijské regionální asociace zoologických zahrad a akvárií) a také získala licenci MŽP ČR, čímž se stala první oficiální porevoluční nestátní zoologickou zahradou. Již v prvních letech své existence dosáhla i významných chovatelských úspěchů, jako např. opakovaný odchov zoborožce nosoržčího, český prvoodchov satyra Temminckova, odchov koroptve pouštní nebo tetřívka kavkazského.

Expozice v zoo

Pavilon Angkor Wat

Pavilon pro gibony je první větší stavbou, která již nebyla jen účelovým chovným zařízením, ale důraz byl kladem ve velké míře i na expoziční charakter. Nastěhoval se sem pár gibonů zlatolících ze Zoologické zahrady Olomouc, který v roce 2009 zde přivedl na svět mládě, které bylo pojmenováno Hynek.

Akvárium Polabí

Nádrži dominují obrovští kapři dovezení z jižní Moravy a statný sumec, ale je zde druhů mnohem více. Tolik, že sotva objevíte všechny (některé se schovávají pod kořeny apod.). Aktuálně jsou zde (abecedně): amur bílý, bolen dravý, cejn velký, cejnek malý, hrouzek obecný, jelec tloušť, jeseter malý, kapr obecný (šupináč a lysec), kapr koi, karas stříbřitý, lín obecný, okoun říční, ouklej obecná, perlín ostrobřichý, plotice obecná, střevlička východní, sumec velký, sumeček americký, štika obecná a úhoř říční.

Pavilon "Livingstone House"

Pavilonu gepardů, který byl slavnostně otevřen 25. září 2010.

Fotokoutek Maskarény

Fotokoutek Maskarény byl zprovozněn v červenci 2011 jako zábavnou a poutavou formou podaný naučný prvek, kde se návštěvníci mohou vyfotit a zároveň se dovědět něco o zvířatech.

Expozice surikat

Expozici surikat slavnostně otevřel dne 21. června 2013 populární bavič a moderátor Zdeněk Izer. Svým rozsahem sice nejde o nejvýznamnější stavbu, přesto nejde ani o běžný obyčejný výběh.

Velké dětské hřiště

Stavba obrovského dětského hřiště začala v roce 2013 a slavnostní otevření proběhlo 12. dubna 2014 v rámci slavnostního otevření Nové zoo. 

Mendelovo Ekocentrum

Budova Ekocentra je víceúčelovou stavbou, která slouží nejen jako ekocentrum samotné, ale také jako vstupní brána do nové části zoo s hlavní pokladnou. Kromě vlastního ekocentra, tedy učeben a terárií, insektáriií a jiných chovných zařízení pro výuku, je zde obchod se suvenýry a expozičními akvárii (mořské i sladkovodní), sociální zařízení a občerstvení s venkovním posezením. Co do vzhledu jde o dnes již netypickou budovu selského typu, na které již na první pohled upoutá nápadná došková střecha s velkými volskými oky.

Pavilon Doc. Jebavého (pavilon langurů)

Vnitřní část expozice je pojata jako výjev vietnamského pralesa v 60. letech (počátek Vietnamské války), kdy bylo langurů ještě dost. Bambusová chýše s masivním dřevěným stolem (na kterém jsou languři krmeni) a okolo, tedy na stěnách, vše, co tehdejší džungle skýtala - neproniknutelná spleť rostlin, v které je možné objevit budhistický reliéf, ale hlavně mnoho zvířat jako jsou zoborožci, kaloni, outloni, bažanti, luskouni, ještěrky, hadi atd. Aby byl výjev autentický a poplatný době, ukrývá džungle třeba i "vojenské" jízdní kolo s kalašnikovem. 

Výstava exkrementů

Výkal, exkrement, faex, fekálie, trus, stolice, lejno, nebo hovno… tolik výrazů pro totéž - odpad při metabolismu, produkt defekace. Tabuizované téma. 

Adresa:Chleby 1, 28931, Chleby, Středočeský kraj
Telefon:+420 702 186 910
Email:info@zoochleby.cz
Web:www.zoochleby.cz
Otevírací doba:

Leden - Únor:   Po-Ne, svátky     9:00 - 16:00
Březen:           Po-Ne, svátky     9:00 - 17:00
Duben - Září:   Po-Ne, svátky     9:00 - 18:00
Říjen:              Po-Ne, svátky     9:00 - 17:00
Listopad - Prosinec: Po-Ne, svátky     9:00 - 16:00

 

Pokladna zavírá půl hodiny před koncem otevírací doby. V měsících říjen až březen se vstupenky prodávají jen ve staré části zoo v automatické pokladně (pozor, zde nelze platit platební kartou).

Vstupné/Cena:

dospělí 100 Kč, děti, studenti, důchodci a invalidé ZTP 70 Kč, školky a školy (10 a více dětí) 60Kč (doprovod ZDARMA), děti do výše pultu pokladny ZDARMA, invalidé ZTP/P a kolegové z ostatních zoo ZDARMA
pro školy a skupiny možnosti biologických přednášek 15Kč/osoba
parkovné: osobní auto 40 Kč, autobus ZDARMA

 

Pro děti:Bezbariérový přístup | Dětské hřiště venkovní | Živá zvířata
Poslední aktualizace: 10.5.2020 22:56:21

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.