Rychlé vyhledávání akcí

Zámek Potštejn

potstejn_zamek800

Historie Potštejna začíná ve 13. století, kdy byl, zřejmě za vlády Přemysla Otakara II., založen hrad. Staviteli hradu byli příslušníci rodu Drslaviců.

Dějiny městečka a hradu jsou těsně spjaté. Hrad byl natolik rozlehlý, že zabíral celý hradní kopec, proto hospodářské budovy vznikly dole v městečku.

V roce 1746 kupuje potštejnské panství za 70 000 zlatých Jan Ludvík Harbuval Chamaré. Nový držitel nutně potřeboval důstojné sídlo přímo v městečku. Základem pro stavbu zámku se stal komplex budov hospodářského dvora, výstavba proběhla pod taktovkou architekta Josefa Jägera. Pozdně barokní čtyřkřídlá jednopatrová stavba kolem nevelkého čtvercového nádvoří byla tedy pouze přestavbou, nikoli novostavbou.

Rodina Chamaré v polovině 19. století vymírá po meči a dědička panství Alžběta Chamaré se vdává za Prokopa Jana Dobřenského z Dobřenic. Tímto sňatkem panství přešlo do rukou Dobřenských, kteří drželi Potštejn do roku 1945, kdy jim byl veškerý majetek zabaven na základě dekretů prezidenta Edvarda Beneše.

Roku 1949 zámek získalo Revoluční odborové hnutí, konala se tu školení funkcionářů a pracovníků. Zámek byl během této doby významně poškozen, původní šlechtické pokoje byly změněny na posluchárny či ubytovací místnosti, původní nábytek byl z části odvezen do různých depozitářů, z části rozkraden či zničen. ROH působilo na zámku do roku 1989.

Poté se na potštejnském zámku vystřídalo několik soukromých majitelů, ale žádný nedbal údržby objektu. V roce 2004 zakoupili objekt manželé Nováčkovi, kteří se pustili do oprav.

Zámek byl zpřístupněn veřejnosti roku 2006 (okruh jídelna, pracovna, kaple, ložnice, dětský pokoj, modrý salón), další místnosti se přidávají postupně. Roku 2010 byl otevřen zámecký park v anglickém stylu. Současné vybavení zahrnuje původní nábytek (dnes zapůjčený od NPÚ), zařízení zapůjčené z muzeí a soukromé předměty manželů Nováčkových.

Nově zrekonstruovaný zámek Potštejn nabízí mnoho zajímavých atrakcí a kulturních zážitků jako např. klasické prohlídky zámeckých interiérů, „Bubákov“, zábavné prohlídky v barokních kostýmech pro děti i dospělé, noční prohlídky s jemně lechtivým nádechem, „Pohádkov“, zámeckou cukrárnu, ubytování přímo na zámku, zámecký park, svatební obřady a mnoho dalšího.

potstejn_zamek_interier

Věková kategorie: všechny věkové kategorie
Adresa:Jarníkova 1, 51743, Potštejn, Královéhradecký kraj
Telefon:+420 494 546 064, +420 728 939 028
Email:zamekpotstejn@zamekpotstejn.cz
Web:www.zamekpotstejn.cz
Otevírací doba:

Duben, říjen: víkendy a svátky  9:00 - 16:00 hodin
Květen - září: denně mimo pondělí  9:00 - 17:00 hodin

Vstupné/Cena:

Vstupné zámek:
dospělí 90,- Kč
děti do 3 let zdarma
studenti, důchodci 70,- Kč
rodina 270,- Kč

Vstupné Bubákov:
standardní 110,- Kč,
rodina 380,- Kč

Kombinované vstupné:
dospělí 180,- Kč
studenti, důchodci 150,- Kč
rodina 600,- Kč

Vstupné Pohádkov:
40,- Kč/ osobu

Poslední aktualizace: 15.4.2013 10:57:51

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.