Rychlé vyhledávání akcí

Zámek jako ze Šípkové Růženky

Místo:Plzeňský > Plzeň-jih > Žinkovy
zinkovy2

Tento výlet vede na pohádkově vyhlížející zámek v Žinkovech, na zříceninu hradu Potštejn a ukáže nám, jak a kde žili poustevníci.


Návrh trasy: Nepomuk - Červený most 1km - Na skalici 4km, Prádlo 5km - dvůr Chvostule 7km - Kokořov, kaple 9km - Žinkovy 10.5km - Žinkovy škola 11.5km - Žinkovy zámek a zpět 12km - Potštejn 12.5km - Františkov, rozc. 13.5km - Vražedný ryb. 15km - Nepomuk 19km

**Nepomuk** - starobylé město na místě osady, jejíž datum původu není dodnes zcela jasné. Poprvé se jméno osady objevuje v listině papeže Honoraria v r. 1177. Cennou památkou je původněpozdně románská bazilika sv. Jakuba z poloviny 13. stol., stojící na západním okraji města na Přesanickém náměstí. Na náměstí Augustina Němejce v centru města stojí barokní kostel sv. Jana Nepomuckého ze 2. pol. 17.století. Zajímavostí pro děti je Zábavní park u benzínové čerpací stanice.

**Na skalici** - vrch se skalním blokem, na kterém se nachází nefalšovaná poustevna. Jde o zajímavou stavbu na kruhovém půdorysu se třemi okny a s kuželovitou šindelovou střechou. Stojí v romantické poloze na okraji asi 8 m vysoké svislé skalní stěny.

**Žinkovy** - vznikly ve 13.století jako podhradní městečko při hradu Potštejnu. Na náměstí stojí hodnotný barokní kostel sv. Václava se sochami. V obci se také nachází muzeum, kde jsou k vidění tyto expozice: z historie
* písemnosti
* kroniky
* živnosti a řemesla
* pamětihodnosti obce
* městská symbolika a další
Návštěvu muzea je však třeba objednat na tel:371593124

**Zámek Žinkovy** - jeden z nejhezčích a nejromantičtějších zámků v Plzeňském kraji. Stojí při břehu rybníka Labuť. Předchůdcem zámku bývala gotická vodní tvrz, jejíž vznik některé prameny dokonce posunují až do 12. století. Mezi jeho majiteli byli i členové významných šlechtických rodů - páni z Klenové, z Vrtby, Lobkovicové a Harrachové.
V r. 1916 koupila zámek Žinkovy známá rodina plzeňských podnikatelů Škodů, poslednímu z nich - Emilovi - jej v r. 1945 zkonfiskoval stát. Dnes je soukromým majetkem. Vstup do parku a vnější prohlídka je možná a stojí za to.
Zajímavé je, že žinkovský zámek je z každé strany jiný. Jakoby se jednalo o různé objekty, a přece jsou jednotlivé části harmonicky spojeny. V současné době zámek připomíná sídlo Šípkové Růženky, kde všichni usnuli hlubokým spánkem.
Za zámkem u Žinkovského rybníka je chatový tábor, tábořiště a upravené plochy ke koupání.

**Potštejn** - zřícenina gotického hradu, patřil mezi rodová sídla Drslaviců.

**Prádlo** - leží na pravém břehu Úslavy a patří k velmi starým vsím. Prvotní osada tady vznikla již na konci 12. stol. a jejími obyvateli byli rýžovníci, kteří z nánosů v řece získávali drobná zrnka zlata. Nad silnicí stojí původně gotický kostel Povýšení sv. Kříže, za husitských válek pobořený, přestavěný barokně a upravený r. 1882.

Šťastnou cestu!

potstejn_hrad_zricenina

zřícenina hradu Potštejn

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 4.5.2013 17:31:31

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.