Rychlé vyhledávání akcí

Zřícenina hradu Potštejn (Potenštejn)

Zřícenina hradu Potštejn (Potenštejn)

Hrad Potštejn stával na kopci nad žinkovským zámkem. Planina, na níž byl hrad postaven, spadala sice příkře dolů, ale přece jen byla na západní a východní straně zpevněna vysokými valy. Hrad měl obdélníkový půdorys a od předhradí byl oddělen příkopem, který je dnes téměř neznatelný. Z hradu zbyly skrovné základy zdí a okrouhlé věže. Pod ním byl vybudován rybníček, který zásoboval obyvatele vodou.

 

Hrad si postavil v l. 1252–1259 Půta ze Žinkov, příslušník rodu Drslaviců, který měl své rodové sídlo v Žinkovech. Nový hrad nazval podle tehdejšího zvyku po sobě Potštejn. Puta byl v l. 1284–1285 purkrabím v Domažlicích. Jeho stejnojmenný syn se v r. 1317 postavil prou Janovi Lucemburskému, zemřel však již r. 1318. Potštejn a Žinkový zdědil syn Oldřich a po něm drželi hrad jeho synové Soběhrd, Ojíř a Oldřich. V r. 1396 se uvádí Ojířův syn Bavor z Potštejna, který byl stoupencem Jana Husa; v r. 1415 připojil svou pečeť na stížný list české šlechty do Kostnice a zúčastňoval se spolu s plzeňským kazatelem Václavem Korandou starším různých shromáždění západočeských husitů. V r. 1419 se u Žinkov sešel ozbrojený houf husitů a odtud pod vedením Václava Korandy staršího táhl do Prahy.

 

Bavor z Potštejna zemřel krátce po r. 1437 a jeho majetek zdědil Přibík z Klenové. Hrad už nebyl obýván a pustl. Když v r. 1525 došlo k dělení majetku mezi bratry Přibíka, Buška, Šebestiána a Václava z Klenové, byl už zříceninou. Žinkovy dostal Přibík a mezi jeho majetkem se uvádí i část s pasekou, „v kteréž straně jest hradiště Puotoštajn". Potštejn byl pak součástí Žinkov, s nimiž sdílel další osudy.

Adresa:33554, Žinkovy, Plzeňský kraj
Web:www.nepomuk.cz
Poslední aktualizace: 15.5.2020 22:18:45

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.