Rychlé vyhledávání akcí

Do Ostravy za sportem i kulturou: In-line park U cementárny, Trojhalí, Gong

Místo:Moravskoslezský > Ostrava-město > Ostrava
trojhali_ostrava_budova_architektura

Ostrava, třetí největší město Česka s někdejší přezdívkou "ocelové srdce republiky", se hbitě mění. Industriální pozůstatky své černouhelné minulosti postupně rekonstruuje a transformuje v místa, která žijí kulturou, sportem nebo rovnou obojím. Přeměněné industriální budovy a areály budí respekt, jsou výjimečné a mají obrovské charisma. Vyzkoušeli jsme na vlastní kůži zcela nové ostravské in-line sportoviště, prohlédli si v létě otevřené Trojhalí a s úžasem v očích obdivovali národní kulturní památku Dolní oblast Vítkovice.


Cestujete-li do Ostravy z Prahy a bez většího nákladu, pak určitě zvolte vlak, nejlépe Pendolíno. Cesta trvá 3 hodiny a 7 minut a je natolik komfortní, že uteče rychleji, než se nadějete. Celou cestu můžete pracovat na počítači s připojením přes wi-fi. Dobíjení počítače, tabletu či telefonu je také hračka - u každého sedadla najdete elektrickou zásuvku, jen kabel je třeba mít vlastní. Stevardi každému cestujícímu krátce po rozjezdu vlaku rozdají balenou vodu a denní tisk. A pak už se jen vezete. Když dostanete hlad, můžete si objednat z aktuální nabídky jídelního vozu on-line, to znamená, že objednáte ze svého sedadla přes počítatač/tablet/telefon a občerstvení bude doneseno až k vám. Nebo se můžete projít a najíst se v jídelním voze. Tak jako my. Na výběr je česká klasika: svíčková se šesti, smažený řízek s bramborovým salátem, specialita v podobě gratinovaných škubánků s vepřovou kýtou a pro vegetariány pappardelle s cuketou a lilkem. My ochutnali svíčkovou, řízek a pappardelle. Jídla stojí kolem 139 korun, tedy zhruba jako obědové menu například v Potrefené Huse. 

rizek_bramborovy_salat_jidlo_vareni

Kuřecí řízek s bramborovým salátem podávaný v Pendolínu

V Ostravě hned po ubytování se ve velmi příjemném hotelu Mamaison Imperial, který oplývá ochotným personálem, míříme testovat nově otevřený In-line park U cementárny. Funguje sotva měsíc a ostravané si ho už našli. Čtvrteční zamračené odpoledne s kapkami deště nenabízí ideální podmínky pro in-line bruslaře, přesto areál nezeje prázdnotou. Děti si hrají na přidruženém nápaditém dětském hřišti a několik bruslařů se prohání po dráze. Uvnitř oplocené části areálu jsou dvě in-line dráhy. Jedna s klopenými zatáčkami o délce 200 metrů pro ostřílené bruslaře lemovaná mantinely a druhá s asfaltovým povrchem o délce 400 metrů. Asfaltový povrch vede i mimo oplocenou část areálu a dohromady je tak bruslařům k dispozici 1200 metrů asfaltu - zatím nejdelší in-line dráha v ČR. Venkovní část je přístupná kdykoliv, je lemovaná lavičkami a obklopuje ji příjemné prostředí lesního charakteru. Brusle je třeba si přinést vlastní, půjčovna tu zatím nefunguje. U dětského hřiště lze zakoupit několik nealko studených nápojů. Areál je přístupný celoročně, denně a zdarma. 

inline_draha_ostrava_sport_brusleni

In-line dráha se speciálním povrchem pro profesionální bruslaře

inlinedraha_ostrava_sport_brusleni

Asfaltová in-line dráha má délku 1200 metrů

detskehriste_ucementarny_ostrava

Dětské hřiště v areálu U cementárny

Po bruslení jedeme obdivovat Trojhalí Karolina. Skládá se ze dvou rekonstruovaných památkově chráněných budov z roku 1916, které v časech svého funkčního období byly využívány k průmyslovým účelům pro Žofínskou huť a Koksovnu Karolina. V novém kabátě, který navrhl architekt Josef Pleskot, byly otevřeny v červenci 2014 a aktuálně slouží jako společensko-sportovní centrum Ostravy. První z budov nazvaná Ústředna nabízí k využití šest badmintonových kurtů nazvaných podle slavných Kurtů - pronajmout si tak můžete kurt Cobain, kurt Russell nebo třeba kurt Gebauer. Na kurtech se dá hrát nejen badminton ale také streetball, volejbal, nohejbal či basketbal. Uprostřed budovy se nachází příjemná kavárna. Větší, dvojlodní budova zvaná Dvojhalí je určena pro koncerty, divadla, výstavy i komerční akce jako jarmarky nebo veletrhy. Tvůrci jí říkají "zastřešené náměstí" a opravdu přesně takový dojem budí. Jde o obrovský prostor, který je v otevírací době volně přístupný veřejnosti a jejím aktivitám. Stabilně si zde můžete ze sluchátek poslechnout binaurální nahrávky, které byly pořízeny Tomášem Vaňkem, rektorem  Akademie výtvarného umění, speciální technikou právě v tomto prostoru - uslyšíte velmi věrně plačící dítě, lidi vystupující z autobusu, zvuk motorky... V době naší návštěvy tu zrovna probíhá přehlídka originálně smaltovaných van, na jedné straně je instalovaná největší stavba z papíru - model Vysoké školy báňské, který byl postaven u příležitosti prvního srazu jejích absolventů,  na ochozu lemovaným zábradlím fotograf právě fotí modelky a v jednom z rohů mladí kluci trénují parkour. Trénují tu zdarma a na oplátku tu zdarma pořádají lekce parkouru pro děti.  Uprostřed haly nacvičují svá adrenalinová čísla skejťáci. Prostor je vskutku multifunkční. 

trojhali_skate_sport_ostrava

Trojhalí, budova Dvojhalí "zastřešené náměstí"

Poslední zastávkou našeho ostravského výletu je Dolní oblast Vítkovice. Spolu s průvodkyní procházíme multifunkční aulou Gong - bývalým plynojemem postaveným Vítkovickými železárnami v roce 1924, který byl zrekonstruován podle návrhu Josefa Pleskota a znovu otevřen v roce 2012. Zrovna zde probíhá konference jedné z velkých společností, všude je spousta lidí, a tak naše prohlídka je spíše letmá. Obdivujeme velký sál s kapacitou 1500 míst s nečekanou možností neuvěřitelného výhledu skrze prosklenou stěnu na působivou Dolní oblast Vítkovice, malý sál pro 400 osob i galerii Plato, ve které probíhá kromě výstav i pravidelný doprovodný program včetně programu pro děti. Prohlídky Multifunkční auly Gong s průvodcem se konají každou neděli vždy v 10:30, 12:30, 14:30 a 16:30 hodin. 

gong_ostrava_hala_sal

Multifunkční aula Gong, velký sál

Nejžhavější novinkou Dolní oblasti Vítkovic je nedávné otevření Velkého světa techniky, který nabízí stovky zábavných atrakcí na ploše 14 000 metrů čtverečních. Na návštěvníky tu čekají celkem čtyři "světy": Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody. My jsme prohlídku Velkého světa techniky tentokrát už bohužel nestihli. O důvod více se do Ostravy vydat znovu. 

Šťastnou cestu!

ostrava_oblastdolnivitkovice_industrial

Národní kulturní památka Dolní oblast Vítkovice budí respekt

Ceny:

Pendolíno - jízdenka Praha - Ostrava - Praha: 2x 330,- Kč

Ubytování se snídaní - hotel Mamaison Imperial: 2800,- Kč/dvoulůžkový pokoj/noc  (ubytování v této cenové kategorii rozhodně není nutností, ale je velmi příjemné... Hosté mají k dispozici zdarma relaxační centrum s bazénem se slanou vodou a saunou, připojení na internet a bohatou snídani formou bufetu v ceně)

In-line dráha U cementárny + dětské hřiště: zdarma

Trojhalí: návštěva zdarma, badmintonový kurt: od 130,- Kč/hodina

Prohlídka multifunkční auly Gong s průvodcem (jen v neděli): 50,- Kč/dospělí, 25,- Kč/děti 6-15 let, děti do 6 let zdarma

Galerie Plato: vstup zdarma

Svět techniky: 190,- Kč/dospělí a 130,- Kč/děti, v ceně je i 1x kinoprojekce

 

Bližší informace o jednotlivých cílech najdete na těchto webových stránkách:

www.ostrava.cz

trojhali.cz

www.dolnioblastvitkovice.cz

www.stcostrava.cz

www.mamaison.com

 

Text, foto: (c) Karolína Hrdličková

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 10.11.2014 17:01:06

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.