Rychlé vyhledávání akcí

Park Jana Palacha

Park Jana Palacha

Vznikl z původně soukromé zahrady založené v roce 1890 podnikatelem Juliusem Langerem podle projektu brněnského architekta Huga Wanderleye (1871 – 1904?).

Rodina Langerova se z vily a přilehlé zahrady netěšila příliš dlouho. Ve 30. letech minulého století se na jejím osudu podepsala hospodářská krize. Julius Langer byl nucený rozprodat svoje podniky, a vilu i se zahradou postoupit svitavské spořitelně. Ta v roce 1933 vilu i zahradu pronajala městu, které v roce 1942 tyto nemovitosti nakonec odkoupilo.

Po druhé světové válce, v roce 1946, se zahrada přeměnila v park dr. Edvarda Beneše. Park byl plně zpřístupněný veřejnosti a stal se místem vycházek svitavských občanů. Od roku 1993 park nese jméno Jana Palacha.

[Langerova vila u parku]
Langerova vila u parku  •  Foto: dupis

V letech 1999 až 2001 téměř dvouhektarový park prošel rozsáhlou revitalizací, byly vysázeny nové druhy okrasných solitérních stromů, dřevin a okrasných rostlin. Byly zrekonstruované parkové cesty, jezírko s mosty, doplněné skulptury a jiná umělecká díla, našlo se místo i pro dětské aktivity.

V parku poblíž Langerovy vily dominuje sousoší Mateřské lásky od profesora akademie ve Stuttgartu Adolfa von Donndorfa, když sokl pod sousoší a další doplňky zhotovil brněnský sochař Johann Tomola. Na kraji parku u silnice stojí pomník věnovaný Oskaru Schindlerovi, zachránci 1.200 Židů v době druhé světové války (viz film Schindlerův seznam). Více o obou památkách se dočtete v samostatných článcích po kliknutí na vyznačená slova v tomto odstavci.

[Orientační tabule s označením vysázených stromů a keřů, v pozadí sousoší Mateřské lásky]
Orientační tabule s označením vysázených stromů a keřů, v pozadí sousoší Mateřské lásky  •  Foto: dupis

Park je zároveň arboretem. Můžete tu vidět 70 druhů stromů a keřů. Kde který strom či keř roste, je označeno na orientační tabuli u cesty. Vlastní označení stromů a keřů je provedeno osazením nenápadných kovových destiček přímo v terénu (viz fotografie).

Adresa:Park Jana Palacha, 56802, Svitavy, Pardubický kraj
Doprava:

Park Jana Palacha se nachází po levé straně výpadové silnice na Poličku. 

Poslední aktualizace: 27.7.2018 19:11:59

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.