Rychlé vyhledávání akcí

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě

muzeum_ceskalipa_ilustrfoto

Muzeum sídlí v areálu bývalého augustiniánského kláštera, založeném v roce 1627 Albrechtem z Valdštejna. Na areál navazuje jednolodní kostel Všech svatých. Výstavba rozsáhlého klášterního komplexu trvala téměř 140 let. Na konci 17. století byla vybudována kaple P. Marie Loretánské, která se po rekonstrukci v roce 2000 znovu otevřela pro návštěvníky.

Loretánskou kapli obklopuje ambit s křížovou chodbou, kaplemi v nárožích a Svatými schody. Dnes tyto prostory slouží
k pořádání pravidelných výstav. Kaple Nejsvětější Trojice s oltářem od barokního malíře Ignaze Josepha Raaba je přístupná přímo z ambitu. Kapli zdobí dřevořezby Křížové cesty z Bezdězu. Je využívána jako koncertní, svatební a přednášková síň
a nyní nese jméno barokního hudebního skladatele Ignaze Biebera, narozeného v nedaleké Stráži pod Ralskem. V jedné
z bývalých rohových kaplí ambitu je dnes otevřena historická knihařská dílna, kde mohou návštěvníci vidět práci knihaře.

Předchůdcem muzea byl vlastivědný spolek Excursionsclub, založený v roce 1878. Vlastní muzejní historie se začala psát rokem 1899, kdy byla zahájena činnost Muzejního spolku, k otevření muzea došlo v roce 1900. Základem sbírky muzea jsou přírodovědné, společenskovědné a knihovědné fondy, které vznikaly činností místních spolků a nadšených jednotlivých sběratelů - donátorů muzea.

Dnes pečují odborní pracovníci o bezmála půl milionu předmětů a sbírku dále rozšiřují a doplňují. Na ploše 2100 m2
je ve stálých expozicích muzea vystaveno na 5400 exponátů.

Klášterní zahrada

Nedílnou součástí muzea je i klášterní zahrada, která je veřejně přístupná. Má rozlohu 5956 metrů čtverečních, je řešena    v pojetí renesančně-francouzských zahrad v čistých liniích zelených ploch a pěších komunikací. Centrální část tvoří zahradní divadlo /amfiteátr/, které navazuje na stavbu kulturního domu Crystal. Na zelených plochách jsou vysázeny okrasné květiny a léčivé vonné byliny.

Přivonět si můžete k dobromysli, levanduli, mateřídoušce, šalvěji, třezalce, tymiánu. Pěší komunikace lemují nízké živé ploty a živé obruby. Do areálu zahrady byly přemístěny sochy z různých míst okresu a tvoří tak jedinečný soubor regionálních skulptur, který představuje poměrně kvalitní odkaz regionální sochařské produkce.

Klášterní zahrada je oázou klidu a pohody. 

 

Hlavní budova
plné vstupné osoby od 15 let 50,- Kč
poloviční vstupné děti od 6 do 15 let 25,- Kč
zvýhodněné vstupné důchodci, ZTP, studenti (na základě předloženého průkazu) 25,- Kč
rodinné vstupné 2 dospělí a 2 děti 110,- Kč

Galerie a galerie Jídelna
plné vstupné osoby starší 6ti let 15,- Kč

Adresa:Nám. Osvobození 297, 47001, Česká Lípa, Liberecký kraj
Telefon:+420 487 824 145
Email:muzeumcl@muzeumcl.cz
Web:www.muzeumcl.cz
Otevírací doba:

leden - únor: zavřeno; březen - duben: středa - neděle 9 - 12 a 13 - 17h; květen - září: úterý - neděle 9 - 12 a 13 - 17h; říjen - prosinec středa - neděle 9 - 12 a 13 - 17h.

Vstupné/Cena:

plné vstupné osoby od 15 let 50 Kč

poloviční vstupné děti od 6 do 15 let 25 Kč

zvýhodněné vstupné důchodci, ZTP, studenti (na základě předloženého průkazu) 25 Kč

rodinné vstupné 2 dospělí a 2 děti 110 Kč
 

Poslední aktualizace: 4.10.2016 12:41:40

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.