Rychlé vyhledávání akcí

Městské muzeum Týnec

tynec_muzeum_ilustrfoto

Nejstarší písemná zpráva o existenci Týnce a týneckého hradu je z roku 1318 a zachovala se ve zlomku bývalých soudních spisů tzv. půhonných desek.
 

Archeologické nálezy, objevené při výzkumu v týneckém hradním nádvoří v letech 1969 - 1974 a další nálezy v okolí Týnce (např. slovanské pohřebiště na Brodcích z 8. až 9.století aj.) ukázaly, že tato oblast byla osídlena již v 8. až 10. století. V 11.století zde byl postaven nejprve dřevěný a později kamenný hrad s románskou rotundou, která je nejstarší dochovanou stavební památkou v Týnci.

V době první světové války po roce 1914 vznikl v Týnci spolek "Sdružení studujících" s cílem povzbudit kulturní dění v obci. Jeho program zahrnoval mimo jiné i založení místního muzea.

Vzhledem k válkám až po více jak čtyřiceti letech od vyslovení myšlenky Sdružením studujících je 1. května 1959 týnecké muzeum otevřeno veřejnosti. Získané exponáty od občanů byly doplněny souborem týnecké kameniny zapůjčené z depozitáře zámku Konopiště, historií brodecké přádelny a vzorníky jejich výrobků.

Městské muzeum od doby nového otevření v roce 1996 začalo plnit i jiná kulturní poslání. V galerii muzea se konají prodejní výstavy obrazů, grafik a soch současných umělců, v koncertní síni vystoupení uměleckých souborů a různých hudebních těles. Organizují se kurzy ručních prací, různé besedy a přednášky, útočiště zde nalezl také nově vzniklý ochotnický divadelní spolek. Okolí muzea slouží v letním období k pořádání větších akcí - Týnecký střep a divadelní představení.
 

Na hradě je možné vidět:

  • rozhlednu
  • sídlo Netopýra velkého, letní kolonie
  • pravidelné výstavy 

 

V muzeu je možné vidět:

  • trvalou expozici týnecké kameniny
  • celoroční prodejní výstavy různých umělců
  • románské sklepení a archeologická expozice

Muzeum podává informace turistům, prodává upomínkové předměty i občerstvení. Ve venkovním areálu muzeum pořádá divadelní představení, městské slavnosti.

 

Věková kategorie: neuvedeno
Adresa:Nádvoří Adama Hodějovského 48, 25741, Týnec nad Sázavou, Středočeský kraj
Telefon:+420 317 701 051
Email:magdalena.timplova@seznam.cz
Web:www.mestotynec.cz/muzeum
Otevírací doba:

duben - září 10-12, 13-17 mimo pondělí

Vstupné/Cena:

Vstupné do celého objektu: dospělí 30,- / děti 20,-
Rodinné vstupné ( 2 dospělí + děti ): 80,-
ZTP: 20,-

Poslední aktualizace: 27.3.2013 21:15:26

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.