Rychlé vyhledávání akcí

Zámek Nižbor, informační centrum keltské kultury

Ententýky

Hrad Nižbor se nad Berounkou tyčí již od druhé poloviny třináctého století. 

Založil ho pravděpodobně Přemysl Otakar II. (první zmínka o něm se objevuje v roce 1265), ale není vyloučeno, že to byl již jeho otec, náruživý lovec Václav I. Jeho původní jméno bylo Miesenburg, česky “Hrad nad Mží”. Řeka je dnes známá jako Berounka a hrad jako Nižbor, což je zkomolenina původního názvu. Hrad sloužil jako lovecké sídlo českých panovníků a pravděpodobně byl i správním střediskem kraje před založením Karlštejna. Vzhledem ke své pozici na skále nad řekou a mohutnému opevnění byl velmi dobře chráněn. Přesto ho v roce 1425 dobyla husitská vojska.
Po roce 1601 byl hrad prodán z přímého majetku panovníka a noví majitelé (z rodu Šanovců) jej renesančně přestavěli. Hrad, nyní vlastně již zámek, znovu změnil majitele během pronásledování mnoha českých pánů po bitvě na Bílé Hoře a nakonec jej získal i s přilehlým panstvím rod Valdštejnů. Ve čtvrtině 18. století došlo k poslední přestavbě, tentokrát barokní, a v této podobě známe zámek dodnes. Jeho majiteli se posléze stal rod Fürstenbergů. Západně od zámku najdete jejich rodovou hrobku a památník Karla Egona Fürstenberga.

Za socialistické éry zámek značně zpustl a v devadesátých letech byl zachraňován ve velmi zdevastovaném stavu. Rekonstrukce není ještě dokončena, ale její dílčí výsledky můžete posoudit sami. Již zrekonstruované prostory obývá Informační centrum keltské kultury, které nabízí zajímavou a unikátně pojatou expozici.

Průvodce zámkem (na keltskou expozici díky multimediálním obrazovkám průvodce netřeba) pouze pro skupiny po domluvě. Na podrobnou prohlídku zámku si vyhraďte alespoň dvě hodiny.

Kaple Pozdvižení svatého Kříže je přístupná pouze každou neděli odpoledne, kdy se zde konají bohoslužby. 

Věková kategorie: věková kategorie neuvedena
Adresa:zámek, 26705, Nižbor, Středočeský kraj
Telefon:+420 311 693 100
Email:nizbor@celticeurope.cz
Web:www.nizbor.com
Otevírací doba:

Květen, září, říjen: víkendy a svátky 10 - 17 hodin
Červen - srpen: každý den 10 - 18 hodin

 

Vstupné/Cena:

Dospělí: 50 Kč
Děti: 20 Kč  

Poslední aktualizace: 17.3.2020 10:47:50

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.