Rychlé vyhledávání akcí

Slezskoostravský hrad

Slezskoostravský hrad

Hradní věž je nejvyšší budovou celého hradního objektu, zároveň je to vstupní prostor do celého hradního areálu. 

V jednotlivých patrech věže si mohou návštěvníci prohlédnout stálou expozici historie hradu a města Ostravy, expozice Třicetileté války a období husitství.

Nově od června 2011 se v 1. patře věže nachází stálá expozice panenek ve vesnických krojích.Jedná se o přehlídku více než 60 krojovaných panenek, které jsou naaranžovány do různých situací v té době typických, např. v selské jizbě, při řemeslech, v hospodě, při různých rituálech jako byly dožínky, vynášení smrtky a jiné. Vše je doplněno o dřevěné dekorace, např. žebřiňák, regály, nádobí, lavice, stoly, zvonice, kachlová kamna, nádobí a další dekorace.

Hradní pevnost se nachází na nádvoří, je to jedna z nejstarších částí hradu, která byla však necitlivými zásahy minulých majitelů již značně zničena. Je v ní možné vidět původní zdění hradu, hradní sály s vysokými stropy.

V roce 2005 byla dokončena úprava této části a návštěvníci získali další prostory k prohlídkám.
Od prosince 2007 zde byla upravena a zařízena obřadní síň s ojedinělou 4x1,5m velkou dřevořezbou znázorňující "svatební veselí".

V říjnu 2008 byla otevřena dobová HRADNÍ KOVÁRNA na první terase pevnosti. V tomtéž roce byla otevřena nová hradní kaple - KAPLE JANA CZUPRYNIAKA, která je přístupna celoročně poskytuje návštěvníkům duchovní odpočinek od každodenních starostí. K vidění je Betlém s vyřezávanými figurkami, křížová cesta, modlitebna, socha sv. Hedviky patronky Slezska a skleněné olejové podmalby.

Ve sklepním prostoru pevnosti se nachází velká akvária se sladkovodními rybami, muzeum čarodějnic a expozice PRÁVA ÚTRPNÉHO s MUČIRNOU. V nejvyšším patře otevřených teras jsou vyhlídkové plošiny, které nabízí krásný pohled na město a jeho části, směrem na východ je vidět panoráma Beskyd.

Na nádvoří čeká na návštěvníky řada zajímavých exponátů, například ukázky prostředků útrpného práva jako je klec, pranýř, kláda a další. Na nádvoří je také hradní kašna, která nebyla nikdy funkční, neboť hrad stál na skále a nebyl možný přirozený přísun vody, proto se musela do hradu voda vždy dovážet. Nádvoří slouží také pro pořádání různých koncertů, jarmarků, divadelních představení a jiných kulturních akcí.

Malý sál se nachází pod hradní galerií a je to prostor k pořádání kulturně-společenských akcí, seminářů, konferencí, oslav, komorních divadelních představení, rautů a jiných společenských setkání s kapacitou do 90 osob.

Každý hrad má zpravidla také svou galerii, nejinak je tomu na hradě Slezskoostravském. V galerii se představuje různá výtvarná a umělecká tvorba a pořádají zajímavé výstavy.

Hradní terasa, zcela nový prostor postavený na konci roku 2009, který kopíruje původní půdorys staveb hradu, se nachází na pravé straně od vstupní brány.
Nová přístavba se skládá ze dvou částí: velkého sálu a hradní terasy.
V přízemí hradní terasy se nachází největší prostor pro společenské akce - velký sál (270m2).

Nikde v republice nenajdeme deskovou dřevořezbu o rozměrech 12x1,6x0,15 metrů. Začíná zakládací listinou, po níž za dřevěnou palisádou pod hradem, následuje lovecká scéna ze 13. století. Průvod princezny Anny Rakouské, která se na hradě zastavila roku 1592 cestou na zámek za svým ženichem, švédským králem, prochází pod kamenným zámkem, neboť tou dobou již byl Slezskoostravský hrad upraven rodem Sedlnických. Těžba uhlí, propad o 16 metrů, ruiny, panorama vysoce průmyslové Ostravy, to všechno jsou další osudy. Současnost hradu ve 20. stol. je vyjádřena obnoveným hradem plným života, který vrátil Ostravě a Ostravanům hrdost na své dějiny a také přinese obdiv návštěvníků z širokého okolí i z ciziny.

Věková kategorie: všechny věkové kategorie
Adresa:Hradní 1, 70200, Ostrava, Moravskoslezský kraj
Telefon:+420 596 115 967
Email:hrad.ovas@cerna-louka.cz
Web:www.slezskoostravskyhrad.cz
Otevírací doba:

do 6.ledna 10:00 - 18:00 hod.
14.2. - 28.2. úterý - neděle 10:00 - 16:00 hod.
březen - květen úterý - neděle 10:00 - 18:00 hod.
červen - srpen pondělí - neděle 09:00 - 20:00 hod.
září - říjen úterý - neděle 10:00 - 18:00 hod.
listopad úterý - neděle 10:00 - 16:00 hod.
prosinec pondělí - neděle 10:00 - 18:00 hod. 

Vstupné/Cena:

Dospělí 80,- Kč
Děti od 3 let, studenti, ZTP, důchodci 40,- Kč
Rodina = 2 dospělí + 2 děti 200,- Kč
Hromadný vstup (min. 15 osob) 35,- Kč
Prohlídky s Xaverem 90,- Kč
Prohlídky s Xaverem – snížené vstupné 55,- Kč

Doprava:

Spojení MHD - tramvaj: 4, 12, 14 – Zastávka Důl Zárubek
Spojení MHD - tramvaj: 4, 6, 10, 12, 14 – Zastávka Výstaviště
Spojení MHD – bus: č. 28 (Zastávka Hradní náměstí), č. 92 (Zastávka U Hradu)

Poslední aktualizace: 9.4.2013 16:04:27

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.