Rychlé vyhledávání akcí

Zřícenina hradu Kokšín

Zřícenina hradu Kokšín

Hrad či tvrz Kokšín stával na nevysokém, ale strmém kopci nedaleko Švihova. Historie sídla není bohužel známa, neboť se v historických pramenech vůbec neobjevuje. Existenci objektu lze nejspíše zařadit na sklonek středověku:  přelom 15. a 16. století.

Hrádek nejspíše sloužil jako předsunuté opevnění nedalekého hradu Švihova, především pak s důrazem na ostrahu jeho vodního opevňovacího systému.

Blízko se nachází lom, který naštěstí torzo hrádku nezasáhl.

Lokalitu pravděpodobně tvořil věžovitý palác se zaoblenými rohy, jehož přízemí bylo rozčleněno do dvou prostor. Budova byla obklopena příkopem a mohutným valem, za nímž se rozkládalo obdélníkové předhradí. To bylo zřejmě ohrazeno pouze palisádou. Ostatně ani v jiných částech hradiště nelze nalézt stopy po kamenném opevnění čí zástavbě.

Zbytky hrádku Kokšína jsou ukryty na zalesněném vršku nad řekou Úhlavou asi 1,5 km od nádraží ve Švihově a 600 metrů západně od stejnojmenné vesničky, ležící na hlavní silnici mezi Švihovem a Klatovy. Stačí se jen držet červené turistické značky a po krátkém, ale strmém výstupu zde najdete zbytky přízemí mohutné dvouprostorové věže či mázhaus, velká síň, paláce. Z vrcholu je krásný výhled a pod hradem je navíc hezké koupání v řece Úhlavě.

Adresa:34012, Švihov, Plzeňský kraj
Web:www.svihov.cz
Poslední aktualizace: 18.5.2020 11:29:52

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.