Rychlé vyhledávání akcí

Zřícenina hrádku Neuhaus

Zřícenina hrádku Neuhaus

Zřícenina Neuhaus se nachází na vrcholu kopce vzdáleném cca 1 km od zámku Valeč v nadmořské výšce 713 m.n.m. Už od doby barokní, kdy tato stavba vznikla, se stala oblíbeným výletním místem. Zajímavá je také její původní funkce; nedávný archeologický průzkum odhalil, že Neuhaus byl v minulosti barokní poustevnou. Žil zde patrně i poustevník, který představoval pro zámeckou šlechtu jakousi „atrakci“. To, že se nejednalo o světskou stavbu dokládá zároveň i její situování nejenom na hlavní ose vedoucí k západnímu průčelí zámku, ale také na ose směřující k průčelí zámeckého kostela Nejsvětější Trojice. K poustevně přiléhala zahrada a rybníček s malým ostrovem (tzv. „Neuhausinsel“), na němž stával altánek.

   V kronice K. Lorenze se uvádí, že toto místo bylo na konci 19. století krajinářsky upraveno a udržováno hrabětem Vincentem Thurn Valsassinou. Od zříceniny se dalo k rybníčku přijít po udržované cestě a na ostrov pak vedla dřevěná lávka. Na ostrově byla pod převislým jasanem umístěna také lavička. Rybníček je dochován dodnes, ale je zarostlý žabincem a ostrov nepřístupný.

   Po návštěvě Neuhausu můžete pokračovat ve výletě po cestě vedoucí přístupnou částí vojenského prostoru Hradiště kolem uhlířské chaloupky a dále lesem okolo Valče.

Adresa:36453, Valeč, Karlovarský kraj
Web:www.npu.cz
Poslední aktualizace: 18.5.2020 10:22:50

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.