Rychlé vyhledávání akcí

Pozůstatky hradu Strašná skála

Pozůstatky hradu Strašná skála

Napravo od silnice ve směru od Přešína přímo do Čížkova je v poli, asi 20 m od silnice, stromy a křovím zarostlé návrší. Nachází se zde pozůstatky po středověkém opevnění. Místu se také říká Na hrádcích.
Hrad byl s největší pravděpodobností založen ve 13. století snad někým z rodu Buziců a byl převážně postaven ze dřeva. Asi po 100 letech byl opuštěn. Hrad byl postaven na dvou menších skalách, které se dochovaly dodnes. Při pozorném hledání můžete objevit známky opracování skal a pozůstatky po založení budov. Hrad, spíše hrádek, byl s největší pravděpodobností obehnán příkopem a pouze dřevěnou hradbou.

Skála je rozdělena ve dvě části a od západu k východu je dosud viditelný hluboký příkop s valem. Na obou stranách hradiště jsou patrné zbytky zdí, na nižší stávala jakási kulatá věž. Při vykopávkách v druhé polovině 19. století se tu našly různé zbraně, dlaždice a jiné blíže neurčené předměty.

 

Ves Čížkov, která se poprvé připomíná v r. 1146 jako majetek plaského kláštera, patřila od druhé čtvrtiny 13. století kladrubskému klášteru. Na počátku 14. století ji získal Budislav z Čížkova, syn Protivy z Rožmitálu. Ten asi dal neznámo kdy postavit na Strašné skále hrad. Osudy Čížkova jsou pak značně nejasné. Zdá se, že patřil ostrovskému klášteru a jako jeho zástava měnil často majitele. R. 1533 získal hrad s tochovickým zbožím Jan z Vitence. Od něho koupil r. 1558 část Čížkova (bez hradu) a ves Přešín rokycanský špitál a r. 1567 získaly Rokycany od Mořice Chanovského z Dlouhé Vsi druhou část. Od té doby patřil Čížkov Rokycanům. Hrad byl již asi dávno předtím opuštěn a lid si jej obestřel různými pověstmi, takže i zřejmě původně funkční název kopce, na němž stával, Strážná hora, se změnil na dnešní Strašná skála.

Adresa:33564, Čížkov, Plzeňský kraj
Web:www.nepomuk.cz
Poslední aktualizace: 15.5.2020 21:31:18

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.