Rychlé vyhledávání akcí

Za řemesly do Letohradu

Místo:Pardubický > Ústí nad Orlicí > Letohrad
muzeumremeselsvec

Muzeum řemesel je umístěno v památkově chráněném areálu Nového dvora z roku 1750. Plochou 1650 m2 je největším muzeem svého druhu v České republice. Zahrnuje více než 50 ucelených expozic řemesel a živností z období 1840-1930.


Muzeum bylo otevřeno v květnu roku 2000 a stále se rozvíjí. Aktuálně nabízí k prohlídce čtyři trasy, pátá přibude co nevidět. První trasa vás zavede do všech třech pater sýpky. V prvním patře se seznámíte s výrobou mýdla, praním a mandlováním prádla, s prací řezbáře, švece, vlásenkáře i holiče. Nejoblíbenějším exponátem v tomto patře je unikátní vyřezávaný mechanický skanzen řemesel vyrobený speciálně pro Muzeum řemesel.

V druhém patře sýpky jsou zastoupeny především živnosti zabývající se výrobou potravin, ale je zde také světnice, která připomíná, jak se žilo před více než sto lety. Dominantní prostor zaujímá mlynářství včetně části vodního kola, pekařství, cukrář, řezník, výroba sýra, másla, sodové vody a včelař. V tomto patře láká ke svezení speciální dřevěný tobogán na spouštění pytlů do nižšího patra.

Třetí patro sýpky představuje kromě vybavení vesnické hospody a hasičských technik i puškaře, četníka, železničáře, kartáčníka, tkaní látek, sedláře, výrobu provazů a lisování lněného oleje a funebráka.

Druhá prohlídková trasa vede do mechanických dílen, do expozice zemědělství a do pilnice.

Mechanické dílny jsou tvořeny základními a nejstaršími českými řemesly: zámečník, klempíř - kovotlačitel, kovářství, výroba cementového zboží. Lidé se znalostí zpracování dřeva a kovu stavěli svá obydlí, vyráběli zbraně pro svoji obranu a lov a nástroje pro hospodaření. Další, zde prezentovaná řemesla, jsou kameník, kamnář a cihlář. Expozice je doplněna kompletně vybaveným obchodem smíšeným zbožím z obce Jásenná.

V expozici zemědělství jsou umístěna nejstarší kravská a volská jařma, ruchadla, sečky, mlátičky, stabilní motory, povříslovač, fofry, traktor Svoboda 12, vozy, vyorávač, řezačky a další zemědělské stroje. V pilnici si můžete prohlédnout nainstalované tři funkční katry doplněné expozicemi tesaře, truhláře, koláře, bednáře, bečváře a šindeláře.

Třetí prohlídková trasa je prohlídka vozovny. Tato zděná budova stála dříve pouze na kamenných sloupech, výplňové zdi přibyly mezi sloupy až po válce, kdy kočárovna sloužila jako sklad a garáže vozidel západní pomoci URNA. Unikátní způsob provedení dřevěného krovu kočárovny je státem chráněnou památkou. V současné době ale bohužel krov neuvidíte, protože je zakryt sádrokartonovým stropem. Uvidíte tu ale překrásně zdobený pohřební kočár, menší panské kočáry typu Victoria, které sloužili především pro dámy, ale také pro řadové panstvo. Jsou zde vystaveny i bryčky, jedna v původním stavu, druhá renovovaná, a klasický žebřinový vůz, který se dříve běžně používal při svážení obilí a sena. V expozici vozovny je několika vozy zastoupena i historická hasící technika. Snad nezajímavější je kočárová motorová stříkačka z roku 1926, kterou zakoupila hraběnka ze zámku Pohled pro ochranu před požárem svého panství. Dále uvidíte saně pro cestování v zimě, zrenovovaný vůz Tatra 57A a dětské kočárky z několika období.

Čtvrtá trasa vás zavede zpět do školních lavic, tedy do expozice Školní třída. Ta je zařízená ze starých lavic z obce Hrušové a katedry z místní školy z Kunčic u Letohradu. V učebně jsou umístěny národní kroje z oblasti Podorlicka, Kyjova, Hlinska a Svitav.

Letošní novinkou je trasa D - zubní a gynekologická ordinace, která bude zpřístupněna už v květnu. Nová expozice ukazuje dvě různé stomatologické ordinace, rentgen, ojedinělou gynekologickou ordinaci z roku 1924 a operační sál z roku 1960. Expozice je doplněna o dotykovou obrazovku, na které je možné si prohlédnout dobové obrázky ordinací, litografie s lékařskou tematikou a nahlédnout do historických lékařských knih.

Muzeum si lze projít individuálně nebo s průvodcem.

V muzeu řemesel se každoročně koná akce Řemeslnická sobota, kdy máte jedinečnou možnost vidět velké množství tradičních řemeslníků při práci přímo v expozicích muzea.

Výlet do Muzea řemesel můžete zpestřit obědem v místní restauraci Nový dvůr, která je umístěna v bývalých prostorách barokní sýpky. Při hezkém počasí je k dispozici restaurace Na terase, která nabízí příjemné posezení na kryté terase s výhledem na historické centrum města se zámkem.

Šťastnou cestu!

skolni_trida_expozice_muzeum_remesel_skola

Expozice Školní třída

foto: Karolína Hrdličková, Ententýky.cz 
 

Otevírací doba:

Trasa A:
duben - říjen denně 9:00 - 17:00 hod.
listopad - březen po-pá 9:00 - 16:00 hod.

Trasa B,E:

duben - říjen  denně 9:00 - 17:00 hod.
listopad - březen  pouze skupiny po dohodě od pondělí do pátku 9:00 - 16:00

Trasa C:

červenec - srpen  denně 9:00 - 17:00

září - červen otevřeno pouze po dohodě u pokladny muzea

Vstupné:

trasa A - tři patra sýpky, trasa B - mechanická trasa:
Děti do 6 let v doprovodu rodičů zdarma
Základní vstupné (platí všichni nad 15 let) 90,- Kč
Snížené vstupné (platí děti 6 - 15 let a držitelé průkazky ZTP) 70,- Kč
Rodinné vstupné (otec, matka a jejich děti od 6 do 15 let) 210,- Kč

trasa A + trasa B:

Děti do 6 let v doprovodu rodičů zdarma
Základní vstupné (platí všichni nad 15 let) 160,- Kč 
Snížené vstupné (platí děti 6 - 15 let a držitelé průkazky ZTP) 120,- Kč 
Rodinné vstupné (otec, matka a jejich děti od 6 do 15 let) 360,- Kč

Trasa C - vozovna:

Děti do 6 let v doprovodu rodičů zdarma

Ostatní - jednotné vstupné  40,- Kč

Trasa E - školní třída: 40,- Kč/osoba

Trasa D:

Děti do 6 let v doprovodu rodičů zdarma
Základní vstupné (platí všichni nad 15 let) 60,- Kč 
Snížené vstupné (platí děti 6 - 15 let a držitelé průkazky ZTP) 40,- Kč 

 

 

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 26.4.2013 16:48:03

undefined zone730

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.