Rychlé vyhledávání akcí

Tvrz Orlice

tvrzOrlice_serm

Tvrz Orlice se nachází na okraji města Letohradu uprostřed přírody. Sídlo vzniklo pravděpodobně na konci 13. století, v 16. století pak byla tvrz přestavěna na renesanční zámek. 

Po odstěhování šlechty z Orlice v roce 1650 na kyšperecký zámek, byl objekt upraven pro hospodářské účely. Koncem 20. století byly do areálu tvrze přistavěny autodílny a objekt tvrze 40 let chátral.  V roce 2008 tvrz Orlici zakoupila společnost EYWAN s.r.o., která zahájila práce pro obnovu celého areálu. 

Areál tvrze byl po celkové revitalizaci otevřen v červenci 2012. Návštěvníkům nabízí nejen prohlídku opravené tvrze s originálním gotickým a renesančním sklepením, sbírkou zbraní, funkční historickou knihtiskařskou dílnou a dalšími expozicemi, ale i restauraci, středověkou krčmu a ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu. 

V současné době jsou zpřístupněny dvě prohlídkové trasy. První trasa ukazuje historické místnosti a sklepení se sbírkami zbraní, loveckých trofejí, cínového nádobí a historickou kuchyní. Pod skleněnými podlahami jsou vidět hradby a zdi původní tvrze. Návštěvníci uvidí i prostory, které byly 400 let zazděné a byly objeveny při rekonstrukci. Druhá trasa se jmenuje "Kouzelný les - fauna České republiky" a potěší zejména děti.

O některých víkendech probíhají prohlídky "KOMFORT" - v expozici účinkuje šermířská skupina "Balestra". 

Historický objekt s vzácně zachovalými stavebními částmi z období gotiky, renesance, baroka a klasicismu je kulturní památkou.

Pro zabavení dětí se v areálu nachází několik míst. Největším lákadlem je dětská zahrada, kde je několik prolézaček a malá lanovka. Ve stínu stromu jsou houpačky, hrazda a houpadla. Ve voliéře na nádvoří tvrze uvidíte samici výra velkého a nosála červeného.

Restaurace

Restaurace pro veřejnost i hotelové hosty je umístěna v přízemí tvrze do renesančního sálu.Tato část byla tvrze vystavěna v roce 1542 a z této doby se zde dochovaly i nedávno nalezené figurální malby a dekorativní sgrafita. Vyjímečnost tohoto nálezu je umocněna informacemi, získanými z vyškrábaných vzkazů a záznamů na malbách. Mimo jiné zajímavosti je zde i originální podpis Ludvíka Sudy Zikmunda z Řeneč, který byl s největší pravděpodobností buď otec držitele tvrze, nebo i sám majitel.

V teplých měsících je připraveno i příjemné posezení na hradbách s vyhlídkou na rybník.

Hotel

Hotel je z větší části nově postaven, snídaňový sál a čtyři VIP pokoje jsou umístěny do původní barokní stodoly, která je s hotelem přímo propojena. Součástí hotelu je také wellness centrum. Návštěvníkům je k dispozici: hydromasážní vana, masážní parní sprchový box, finská sauna, ochlazovací sprcha a dva fitness stroje - veslovací trenažér a eliptický trenažér. Místnost je vybavena čtyřmi lehátky, ledničkou s nápoji, velkoformátovou televizí s DVD přehrávačem.

tvrzorlice_expozice_jidelna

Expozice - jídelna

tvrzorlice_mince_penize

Dopadne-li Vaše vhozená mince na talířek, zbohatnete. Tak praví legenda.

tvrzorlice_nosal_zvire

V areálu tvrze bydlí i tento nosál červený.

Foto: Karolína Hrdličková, Ententýky.cz
 

Věková kategorie: všechny věkové kategorie
Adresa:Orlice 1, 56151, Letohrad, Pardubický kraj
Telefon:+420 465 677 731
Email:vstupenky@eywan.cz
Web:www.tvrzorlice.cz
Otevírací doba:

Tvrz Orlice - expozice:

duben - říjen denně 9:00 - 17:00 hod., listopad - březen po - pá 9:00 -16:00 hod. (poslední prohlídka začíná 1 hodinu před zavřením)

Restaurace Tvrz Orlice:

pátek - sobota 11:00 - 23:00 hod., neděle - čtvrtek 11:00 -22:00 hod., (neděle listopad - březen 11:00 - 21:00 hod.)

Hotel Tvrz Orlice****:

recepce 24 hodin denně

Vstupné/Cena:

Běžná prohlídka / prohlídka se šermíři

Základní vstupné                           100 Kč  130 Kč
Snížené vstupné (děti 6 - 15 let)       70 Kč    80 Kč

Snížené vstupné (senioři od 65 let)    80 Kč   

Držitelé karet ZTP/P   50 Kč   60 Kč
Rodinné vstupné (otec, matka a jejich děti od 6 do 15 let)  230 Kč  300 Kč
Skupinové vstupné (nejméně 15 osob nad 15 let) á   80 Kč   130 Kč
Skupinová sleva pro školní výpravy  (žáci 6 - 15 let, doprovod na 10 žáků - 1 osoba zdarma) á  70 Kč -
Děti do 6 let v doprovodu rodičů zdarma
 

Pro děti:Dětské hřiště venkovní | Živá zvířata
Poslední aktualizace: 24.4.2013 14:40:03

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.