Rychlé vyhledávání akcí

Studánka Vosovka s kapličkou sv. Prokopa - místo, kde se voda proměňuje ve víno

Místo:Středočeský > Benešov > Sázava
Studánka Vosovka s kapličkou sv. Prokopa - místo, kde se voda proměňuje ve víno

Nedlouhá a nenáročná procházka po žluté turistické značce po proudu řeky Sázavy k nejznámější svatoprokopské studánce, procházku lze prodloužit i cestou na vyhlídku v lesích


Od Sázavského kláštera vás ke studánce Vosovce, známé především jako místo legendárního setkání poustevníka Prokopa s přemyslovským knížetem Oldřichem, povede žlutá turistická značka na most přes řeku Sázavu a po jejím proudu dál. Procházku si ale můžete prodloužit a od studánky se vracet zpátky do městečka již nikoliv podél řeky, ale po žluté značce lesní pěšinou k původně gotickému, v baroku upravenému  farnímu kostelu sv. Martina, dnes ve vlastnictví Města Sázava. Kostel, využívaný příležitostně jako výstavní a koncertní síň, je obklopený upraveným parkem, někdejším hřbitovem, s lapidáriem původních náhrobků. Žlutá značka vás pak vede ještě dál k pěkné vyhlídce s dřevěným altánkem v lesích s pohledy na klášter i městečko. Odtud se můžete vrátit k mostu přes řeku Sázavu. Za ním je po levé straně velmi příjemná restaurace Za vodou, kde se můžete odměnit dobrým jídlem a pitím.

Studánka Vosovka:

Podle pradávných pověstí se u studánky Vosovky setkal poustevník Prokop s přemyslovským knížetem Oldřichem,  který pronásledoval ve zdejších lesích bílého jelena. Prokop zraněné zvíře ošetřil vodou ze studánky a jeho rány se okamžitě zacelily. Potom nabral vodu do dřevěného koflíku a dal pít knížeti. Kníže řekl: "Voda ze studánky chutnější vína jest"  a dlouho do noci pak poustevník s panovníkem rozprávěli o víře, o životě a o slovanské kultuře. Setkání vyústilo v rozhodnutí obou mužů založit v místě Prokopovy poustevny, která byla o pár set metrů dál proti proudu řeky Sázavy, slovanský benediktinský klášter (1032).

V roce 1713 vybudovali sázavští mniši nad studánkou, která vykazovala léčivé účinky, dřevěnou kapličku sv. Prokopa. V roce 1750 ji přebudovali do kamenné podoby. Opodál pramene vystavěli teplé i studené vanové lázně. Ty zanikly začátkem 20. století při budování železniční dráhy. V roce 2010 Město Sázava okolí studánky s kapličkou opravilo a arcibiskup pražský Dominik Duka kapli vysvětil. Voda z legendární studánky proslula v minulosti vícero zázraky uzdravení, zejména nemocných očí, které se děly na přímluvu sv. Prokopa s vírou v Boží moc.

Pověst o čertovském otisku pařátu v kalichu studánky

V kamenném kalichu na odtok vody se dodnes ukazují otisky pěti prstů čertova pařátu. Podle pověsti tu sv. Prokop za svého života rád křtil malé děti. Nad kalichem vždy pronesl známou křestní modlitbu: "Křtím tě ve jménu Otce, Syna i Ducha svatého". Přibývalo tak v kraji dětí, které byly pod Boží ochranou a ubývalo těch, které ohrožovaly temné síly.  Po jednom z takových křtů vzteklý ďábel zabořil drápy svého pařátu do dna křtící nádoby a chtěl ji rozbít. Pekelníkovy prsty však uvízly ve dnu křtitelnice a nemohl se od ní odtrhnout. Prosil sv. Prokopa, aby ho osvobodil. Ten odpověděl: "Vím, že budeš žít a škodit tak dlouho, dokud budou mít lidé ve svých srdcích místo pro tvé zlo. Otisky tvých pařátů tu zůstanou pro výstrahu a varování všem, kteří by chtěli využít  tvých sil. Buď tedy svobodný, protože i lidé mají svobodnou vůli a mohou se rozhodnout pro dobro nebo zlo."

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 26.3.2020 23:35:27

undefined zone730

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.