Rychlé vyhledávání akcí

Rodinný výlet pod Kazínskou skálu

Místo:Středočeský > Praha-západ > Černošice
privoz_kaziilustrfoto

Berounské břehy skýtají nádherné výlety na brdské lesy a pěší procházka z Radotína do Černošic kolem řeky není náročná. Ozvláštníte si jí navíc svezením lodičkou - přívozem. 


Trasa: 

Když vystoupíte na vlakovém nádraží v Radotíně, tak po cca desetiminutové chůzi ulicí Václava Balého (ulice vede mezi gymnáziem Oty Pavla a obecním úřadem Prahy 5) dojdete k řece Berounce. Sejdete na cyklostezku A1, na které odbočíte doprava směrem na Černošice. Cyklostezka vás dovede až do Černošic k přístavišti Mokropsy, kde nastoupíte na loď Kazi, na které dostanete od kapitána výklad o berounských březích a zajímavostech z černošické historie i současnosti. V Černošicích můžete poté opět nasednout na vlak a pokračovat, kam potřebujete.

Co cestou uvidíte?

Hned na začátku cyklostezky se na radotínském břehu nachází biotop, přírodní koupaliště, kde se můžete v horkých dnech osvěžit venkovní koupelí. Když budete pokračovat v chůzi dalších deset minut, narazíte na říční lázně s koňským rančem a dětským hřištěm. Děti se po domluvě s personálem mohou svézt na koníkovi, zatímco tatínkové jistě ocení vychlazený půllitr piva.

Po další hodince pohodové chůze se dostanete do Černošic. U černošické lávky cesta cyklostezka končí, musíte se tedy vydat doprava, po mírném stoupání se dostanete k trati. Před vlakovým přejezdem zahnete doleva a za dvacet minut se dostanete k přístavišti Mokropsy, kde na vás bude čekat loď Kazi s posádkou a výkladem. 

Kazín

Název této břidličnaté skály je odvozen z lidové legendy, která říká, že právě na ní měla sídlo Kazi, jedna z dcer bájného vůdce Čechů Kroka. Kazi byla dle kronikáře Kosmy z Krokových dcer ta nejstarší, byla to hadačka a léčitelka. Podle kronikáře Václava hájka z Libočan byl jejím manželem Bivoj, který vlastníma rukama zabil kance a složil jej své vyvolené k nohám.

Faktem zůstává, že se o pravdivost legendy vedly spory již mezi starými kronikáři. Za jedinou vědeckou práci můžeme považovat průzkum z roku 1916, jejž učinil český archeolog Jan Axamit. Ten zde nalezl stopy dvojího výšinného osídlení, neolitického a halštatského, tedy nikoli slovanského. Hrdé národní obrození a doba romantismu devatenáctého století však přiřkla bájnému Kazínu právě tuto skálu a v roce 1868 byl na ní umístěn nápis „Kazín“. Od té doby pojmenování v Černošicích zdomácnělo. 

Začátek a konec trasy:

Vlakové nádraží Radotín – Přístaviště Mokropsy

Délka trasy:

Cca.: 8 km

Fyzická náročnost:

Nízká

Časová náročnost:

Cca 3 hodiny

Cena přívozu:

Ceník plaveb pendl:

Jednotné jízdné - 20 Kč

Dítě do 6 let – ZDARMA

Malý, velký, mokrý pes – 20 Kč

Bicykl – 20 Kč

Kočárek – ZDARMA

Komentáře

Komentáře mohou z důvodu kontroly obsahu psát jen registrovaní a přihlášení návštěvníci. Přihlásit se můžete i přes svůj facebookový profil:

Jméno:
Heslo:
 
Obnovit zapomenuté heslo


Poslední aktualizace: 3.7.2015 3:29:01

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.