Rychlé vyhledávání akcí

Tvrz Hradenín

Ententýky

Tvrz v Hradeníně je jednou z nejcennějších památek svého druhu na území České republiky. Představuje ukázku honosného venkovského sídla drobné šlechty a členů bohatých měšťanských rodů z období vrcholného a pozdního středověku. V 19. století byla upravena do podoby výstavné selské usedlosti, která však ve druhé polovině 20. století prošla obdobím nejhlubšího úpadku a celkové devastace. Od roku 2012 se nachází ve správě Regionálního muzea v Kolíně, příspěvkové organizace Středočeského kraje, a připravuje se její celková obnova a zpřístupnění veřejnosti.

V nejbližším okolí Hradenína je možné navštívit památky někdejšího královského města Kouřim, zejména Muzeum Kouřimska, kostel sv. Štěpána a Muzeum lidových staveb. Nedaleko leží také bojiště a památník historicky významné bitvy u Kolína. V sousedních Plaňanech najdete kromě jiných památek románský kostel Zvěstování P. Marie, v jehož zvonici se nachází malé muzeum, provozované občanským sdružením Plaňanští zvoníci.

[Pohled na tvrz z hradního příkopu] [Detail průčelí věže] [Pohled na jádro tvrze z mostu] [Krakorce pavlače] [Místnost v prvním patře věže. Převzato z www.cestyapamatky.cz] [Vnější vodní příkop] [Jádro tvrze od severovýchodu] [Gotická okna ve věži] [Věž tvrze od jihu] [Stáje] [Jádro tvrze od severovýchodu] [Sedile ve věži. Převzato z www.cestyapamatky.cz] [Východní průčelí věže] [Podzim na tvrzi] [Celkový pohled na jádro tvrze]
Záměrem Regionálního muzea v Kolíně je uskutečnit postupnou obnovu tvrze, která bude rozložena do čtyř hlavních etap. Nejprve je nutné provést základní zajištění nejcennější části areálu, kterou je jádro gotické tvrze s věží, stavením v severním parkánu, opevněním a renesančním mostem. Následovat by měla přestavba stodoly na centrální depozitář a konzervátorské pracoviště, celková rekonstrukce obytného domu z 19. století a finální úprava interiérů ve vlastní středověké tvrzi. Již vzápětí po dokončení zajišťovacích prací předpokládáme alespoň částečné zpřístupnění areálu pro veřejnost. Nabídne se tak možnost bezprostředně sledovat náročný proces záchrany této jedinečné a dosud neprávem opomíjené památky.

Adresa:Hradenín, 28002, Kolín, Středočeský kraj
Web:www.tvrzhradenin.cz
Poslední aktualizace: 2.1.2015 19:56:55

undefined zone730

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.