Rychlé vyhledávání akcí

Dům zaniklých řemesel

dum_zaniklych_remesel_ilustrfoto

Venkovský dům č.p. 78 se nachází v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko v obci Dolní Vidim. Krajinná oblast Kokořínsko má rozlohu 265 km2 a na celé této ploše se vyskytují různé pískovcové útvary. Jádrem oblasti je Kokořínský důl, nad nímž se tyčí pěkně zachovalý hrad Kokořín. Obec Dolní Vidim je vzdálena asi 15 km od Mělníka. Lidovou architekturu zastupují roubené a hrázděné domy. 

Dům je zachován ve stylu venkovské usedlosti z druhé poloviny 18. století. Kromě původních technologií a materiálů na samotné chalupě, uvidíte také ukázky hliněných omítek a podlah, cihelné dlažby, povalové stropy, původní svlakové dveře, dobová okna se šambránou, kamenné žlaby a podobně, z tohoto důvodu je v domě zvýšená prašnost, někdy se vyskytne pavučina či do domu zavítá myš. Nenajdete zde mnoho elektrických spotřebičů a dalších předmětů moderní civilizace. Vaří se na kamnech, lednice není k dispozici (potraviny se uchovávají v chladné kuchyni v místníku nebo v přilehlém sklípku). Do domu se vstupuje síní. Srdcem domu jsou kachlová kamna se sporákem a lůžkem ve světnici. Světnice slouží jako prostor pro shromažďování a společný program. Vaření je možné na kuchyňských kamnech v kuchyni. Kuchyně je plně vybavena nádobím pro větší skupiny. Voda je do domu přivedena obecním vodovodem. Mimo zimní období je k dispozici sprchový kout, celoročně pak splachovací WC s vyústěním do žumpy (v zimě se WC splachuje zalitím kýblem vody). V nadzemním podlaží jsou místnosti (jedná velká světnice a jedna malá komora) pro klidný pobyt a spaní na matracích ve vlastním spacím pytli. Na půdě a v jedné male komoře v patře je sklad materiálu a tyto prostory nejsou přístupné. V interiéru jsou rozmístěny dobové selské předměty, nábytek a naučné tabule s audiozáznamem – expozice skanzenu. Na pozemku je provozována pastva ovcí a najdete zde i zákoutí pro posezení u ohně.

Adresa:Dolní Vidim 78, 27721, Vidim, Středočeský kraj
Telefon:+420 222 948 758
Email:info@ekocentrumkoniklec.cz
Web:www.ekocentrumkoniklec.cz
Poslední aktualizace: 15.6.2018 18:26:25

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.