Rychlé vyhledávání akcí

Pevnost poznání

pevnostpoznani_ilustrfoto

Interaktivní muzeum vědy Univerzity Palackého v Olomouci.

V zachovalém areálu korunní pevnůstky v Olomouci sídlí vzácná historická stavba s dřevěnou konstrukcí. Ještě v roce 1857 byla neoddělitelnou součástí bastionové pevnosti. Zatímco ale tehdy se v ní skladovala dělostřelecká munice, dnes je rafinovaným útočištěm pro vědu a neformální vzdělávání. 

Expozice

VĚDA V PEVNOSTI
DĚJEPIS JINAK! 

Vyberte si svou historickou uniformu a vydejte se s námi do doby, kdy se v Olomouci psaly dějiny. Akční a erudovaní animátoři vám prozradí vše o životě v Pevnosti v dobách, kdy ještě nebyla útočištěm pro poznání, ale pro dělostřelectvo. V hlavních rolích zdravotnictví, stavebnictví, balistika a kartografie ve víru nevyzpytatelného 18. století. Ústřední dominantou expozice je vtipný komiksový příběh na 12 velkoformátových panelech. Vypráví o vzniku impozantní olomoucké pevnosti a poutavě shrnuje události, v nichž figuruje sama Marie Terezie nebo císař František Josef I.

ŽIVÁ VODA

FASCINUJÍCÍ VODNÍ SVĚT 

Průvodci expozicí vám budou pozoruhodní živočichové v nadživotní velikosti. Pohled skrze lupy a moderní mikroskopy vám prozradí, že ne všichni jsou tak strašidelní, jak se na první pohled může zdát. Alespoň na krátkou chvíli se stanete jedním z vodních tvorů, v jádru koryta řeky navštívíte larvy muchniček, jepic, pošvatek a chrostíků. V periodické tůni potkáte tajemné korýše, listonoha a žábronožku, v pískovně zase spatříte obávaného predátora, majestátní vážku. A na samotný závěr rozhodně nesmíte vynechat tajuplnou podmořskou jeskyni!

ROZUM V HRSTI
PILOTEM V MUZEU 

Račte vstoupit do osmimetrové makety lidského mozku, kde se před vámi zjeví neuronová síť v celé své kráse a komplikovanosti. Čekají na vás 3D piškvorky, logické úkoly i zapeklité hlavolamy a šifry, které otestují vaše vědomosti a intelekt. A jakmile budete mít hlavu jako pátrací balón, stačí na vlastní (ne)bezpečí vyzkoušet jednu z nejoblíbenějších atrakcí muzea. Přístroj, který se používá i na Mezinárodní vesmírné stanici – tzv. gyroskop. Vězte, že díky jeho rotačním způsobům se budete cítit jako pilot akrobatického letounu!
 

SVĚTLO A TMA 
POJĎTE S NÁMI ZÁŘIT 

Víte, jak vzniká světlo? A kolik myslíte, že vás bude stát úsilí rozsvítit jednu obyčejnou žárovku ve srovnání s LED zářivkou? Zkrátka a dobře - objevte podstatu světelného záření a nástrahy, které překonává během pouti prostorem. A přesvědčte se také o tom, že díky světelnému záření dokážeme vytvořit elektrický proud nebo rozehrát hudební nástroj. 

DIGITÁLNÍ PLANETÁRIUM 
VSTUPTE DO JINÉ DIMENZE! 

Ponoříte se do hlubin vesmírného oceánu. Pocítíte sílu Velkého třesku. Jako legendární Neil Armstrong se projdete po povrchu Měsíce. A stanete v těsné blízkosti samotného Slunce.

Naše digitální planetárium jednoduše slouží jako přenašeč do jiných světů. Ve všední dny promítáme každou celou hodinu v době od 10:00 do 16:00. O víkendech pak projekce rozšiřujeme na každou půlhodinu v době od 9:30 do 17:00.

Z kapacitních důvodů můžeme promítat max. pro 20 osob.

Jednotné vstupné do planetária je 30 Kč.

Adresa:17. listopadu 939/7, 77900, Olomouc, Olomoucký kraj
Telefon:+420 585 634 145
Email:info@pevnostpoznani.cz
Web:www.pevnostpoznani.cz
Otevírací doba:

 

Úterý-pátek: 9:00-17:00
Sobota-neděle: 9:00-18:00

Vstupné/Cena:

 

VŠECHNY 4 EXPOZICE
Dospělí: 95 Kč
Snížené vstupné: 85 Kč (děti 5-15 let, studenti, senioři od 65 let, ZTP, ZTP/P)
Rodinné: 350 Kč (2 dospělí + 2-3 děti)
Skupinové nad 10 osob: 75 Kč/osoba (bez ohledu na věk)
Permanentka: 900 Kč (12 vstupů, platnost rok od zakoupení)

1 EXPOZICE ZVLÁŠŤ 
Dospělí: 30 Kč
Snížené vstupné: 25 Kč (děti 5–15 let, studenti, senioři od 65 let, ZTP, ZTP/P) 

Planetárium: 30 Kč
Gyroskop: 30 Kč / 55 Kč s fotkou

Pro děti:Bezbariérový přístup
Poslední aktualizace: 15.11.2018 18:39:44

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.