Rychlé vyhledávání akcí

Rozhledna na Landeku

rozhledna_landek_ilustrfoto

Rozhledna se nachází na vrchu Landek, který je od roku 1992 národní přírodní památkou.

Pětimetrová dřevěná stavba ve stylu strážních věží historického hradiště byla vystavěna na místě bývalého hradu. Hrad pravděpodobně založil Přemysl Otakar II. po roce 1253 jako ochranu do té doby málo opevněné hranice s opolským knížectvím, přes které se roku 1241 převalil nájezd Tatarů. Většina historiků se domnívá, že Landek vznikl právě po tomto hrozivém tatarském nájezdu, kterým utrpělo Opavsko a současně i kraj Hlučínský. Po vypuzení Tatarů ukázalo se nutné opevnit zemi, a tím zamezit podobným nájezdům, jaký například učinila spojená vojska opolského, krakovského a haličského knížete právě v roce 1253. Počalo se tudíž se stavbou pevných hradů na těžko přístupných místech a hlavně na zemských hranicích. V té době byl též vystavěn hrad Landek. První zmínka o něm je však až z roku 1297. V roce 1518 je již hrad uváděn jako pouhá sutina. Do dnešní doby se z něj dochoval jen kousek středověké zdi.

Z rozhledny je pěkný výhled nejen na celou Ostravu, ale za jasného počasí je vidět celý hřeben hor až po Těšínské Beskydy. Rozhledna je součástí naučné stezky poblíž Hornického muzea.

Adresa:Pod Landekem, 70200, Ostrava, Moravskoslezský kraj
Web:www.ostrava.cz
Poslední aktualizace: 5.6.2014 0:24:33

Newsletter

Děkujeme. Každý čtvrtek se můžete těšit na inspirativní tipy na víkend, informace o aktuální soutěži a o novinkách v rubrikách ententýky.